سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

مسیر تبدیل ایران به کانون شبکه بین‌المللی تحقیقات راهبردی انرژی

رئیس موسسه مطالعات بین المللی انرژی با بیان این که برنامه‌ریزی‌های لازم برای تبدیل‌شدن ایران به کانون شبکه بین‌المللی تحقیقات راهبردی انرژی صورت گرفته است، تاکید کرد: لازم است برای اجرایی‌شدن آن، بودجه کافی نیز تخصیص یابد.

دکتر حسین ایرانمنش در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، تبدیل‌شدن به کانون شبکه بین‌المللی تحقیقات راهبردی انرژی را یکی از مهم‌ترین اهداف بنیادین موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی در آینده نزدیک دانست.

وی با بیان اینکه ارتباط با برخی از اساتید بین‌المللی و همچنین سایر نهادها و سازمان‌های بین‌المللی امیدوارکننده بوده است، افزود: با تعامل بیشتر با آنان می‌توان مطالعات مشترکی را برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

رئیس موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی تاکید کرد: البته به این منظور، برای اعطای فرصت مطالعاتی به دانشجویان خارجی و اساتید ایرانی خارج از کشور، اقداماتی صورت پذیرفته است.

لزوم تدوین الگو و رویکرد کلان دیپلماسی انرژی کشور

دکتر ایرانمنش با بیان این که تدوین دیپلماسی انرژی به مانند دیگر انواع دیپلماسی‌ها، نیازمند پیش‌زمینه‌ها و ضرورت‌هایی است که به طور حتم باید مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: این الزامات در بررسی ساختار سیستم مدیریتی و نهادهای درگیر در تصمیم‌گیری، گستره و سطوح داخلی و خارجی آن و در نهایت فرآیندها و رویه‌های اجرایی ظاهر خواهد شد.

به گفته وی، موسسه بین المللی مطالعات انرژی سعی کرده است تا با اجرای فاز صفر پروژه دیپلماسی انرژی ایران و ایجاد زمینه برای ورود به فاز اجرایی از یکسو و با اشراف بر پیش‌زمینه‌های این موضوع از طرف دیگر، به تدوین الگو و رویکرد کلان دیپلماسی انرژی ایران بپردازد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۴۲۳۰۲ بازدید