سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

مسولیت گذار از چالش های رودر روی تولید نفت بر دوش R&D ها

رمز موفقیت پژوهش و توسعه، تجاری سازی است/ مسولیت گذار از چالش های رودر روی تولید نفت بر دوش R&D ها

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران می گوید: رمز موفقیت شرکت هایی که در عرصه تکنولوژی صنعت نفت در جهان برتر و صاحب نام هستند، تجاری سازی فناوری است.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، محمدعلی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران ، در دومین روز از برگزاری همایش فناوری و نوآوری در صنعت نفت و گاز که صبح امروز (چهارشنبه ۱۱ آبان ماه) در سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد،با اعلام این موضوع افزود: بنگاه های اقتصادی به عنوان مهم ترین بازوی اجرایی صنایع نفت و گاز نیازمند ارتقای فناوری هستند و این امر نیز به نوبه خود در چارچوب تجاری سازی فناوری امکان پذیر خواهد بود.

وی بر بحث جداسازی شرکت های فعال در حوزه نفت از چارچوب دولتی بودن تاکید کرد و گفت: شرکت های موفق در حوزه R&D، توانسته اند با جدایی از قوانین دست و پاگیر دولتی، بخشی از سهام خود را به بورس منتقل کنند.

وی به تصویب قوانین موثر در راستای ارتقای فناوری در صنایع نفت و گاز ایران اشاره کرد و گفت: مواد ۱۲۵, ۲۲۹ و ۱۳۰ قانون برنامه پنجم بر افزایش تولید به صورت صیانتی از میادین نفت وگاز تاکید دارد که این امر به نوبه خود مسئولیت سنگینی را متوجه R&D  می کند.

عمادی اضافه کرد: بنابر تکلیف و سند چشم انداز، باید افزایش تولید یک میلیون بشکه ای نفت و ۲۵۰ هزار مترمکعبی گاز در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار بگیرد که این امر در چارچوب تدوین ۱۱ حوزه فناوری ناشی از چالش های صنایع بالادستی انجام می پذیرد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، قرار گرفتن میادین نفتی در نیمه دوم عمر و تولید بیش از نیمی از نفت کشور از سنگ های بنگستانی که با ترشی بالای نفت، درجه ای پی آی پایین و سختی لایه ها همراه است را از جمله مهمترین چالش های شرکت ملی نفت ایران در امر تولید خواند.

وی خاطرنشان کرد: این چالش ها ضمن کم کردن میزان تولید، ریسک و هزینه ها را به نحو موثری افزایش خواهد داد و همین امر سند محکمی بر لزوم ارتقای فناوری در این صنعت بنیادین است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۶۶۴۹ بازدید