سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

رشد ۲۰ درصدی مصرف گاز تا سال ۲۰۳۵ میلادی

دبیر کل مجمع جهانی کشورهای صادرکننده گاز (G.E.C.F) گفت: کارشناسان انتظار افزایش جدی مصرف گاز طبیعی را دارند. به طوریکه گاز طبیعی در ۳ دهه آینده بیشترین رشد را خواهد داشت و تا سال ۲۰۳۵ میلادی بیش از ۲۰ درصد رشد مصرف را نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، لئونید بوخانوفسکی در همایش بین‌المللی فناوری و نوآوی در صنعت نفت وگاز که صبح امروز (سه‌شنبه – ۱۰ آبان) آغاز به کار کرد، با تشکر از اقدامات وزیر نفت ایران در خصوص برپایی این همایش افزود: ایران در سال ۲۰۰۱ اولین نشست مجمع کشورهای صادرکننده گاز را در کشور خود برگزار کرد که این اقدامات کشور ایران به طورقطع در رشد این روند کمک خواهد کرد.

وی با بیان این که نخستین نشست وزرای کشورهای عضو مجمع ۲ سال آینده در قطر برگزار خواهد شد، افزود: موضوعات محوری این مجمع حول مسائلی همچون منابع گازی جهان و ایمنی خواهد بود.

به گفته بوخانوفسکی ایجاد یک مکانیزم گزارش‌دهی، توسعه یک مدل جهانی گاز و توسعه فعالیت‌های تحقیق و توسعه از برنامه‌های پنج ساله آینده مجمع جهانی کشورهای صادرکننده گاز خواهد بود.

وی با معرفی کلی فعالیت‌های کشورهای عضو این مجمع گازی عنوان کرد: این سازمان مکانیزم‌های انعطاف‌پذیر ودموکراتیکی دارد واز افزایش اعضا استقبال خواهد کرد.

دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز تصریح کرد: این همایش فرصت خوبی برای کارشناسان صنعت هیدروکربوری است تا در این زمینه با هم تبادل اطلاعات داشته باشند.

به گفته این مقام مسئول پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد بر این اساس مصرف زغال سنگ و نفت در این مدت کاهش خواهد یافت؛ مهمترین دلیل افزایش نقش گاز در بازارهای انرژی، دغدغه‌های زیست محیطی و روی آوردن حمل ونقل به استفاده از گاز طبیعی است.

به گفته وی انتقال فناوری یکی از بحث‌های اصلی بین صادرکنندگان گاز است زیرا فناوری می‌تواند به بالا بردن بازدهی کشف در ذخایر گاز بینجامد.

بوخانوفسکی با بیان این که باید به دنبال افزایش امنیت انرژی در جهان باشیم، افزود: به منظور ایجاد امنیت عرضه و تقاضا در بازار جهانی گاز باید شفافیت در این صنعت افزایش یابد.

وی در پایان گفت: سه کشور روسیه، ایران وقطر از نظر ذخایر گاز به ترتیب مقام نخست تا سوم جهان را دارند و دوسوم ذخائر گاز جهان در اختیار این سه کشور است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۵۳۵۳ بازدید