سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۳ فروردین ۱۴۰۲ EN

تلاش شرکت ملی نفت برای تولید از لایه های کم تراوا

تلاش شرکت ملی نفت برای تولید از لایه های کم تراوا /مازاد گازی ایران با بهره برداری از ۵ فاز پارس جنوب

مدیرهماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران از تلاش برای توسعه میادین کم تراوا با استفاده از روش های نوین که زمینه تولید حداکثری از لایه های نفتی را فراهم کند خبر داد.

امیر مسعود جباری راد؛ مدیر هماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه از سال ۱۹۷۰ تاکنون میدان بزرگی کشف نشده است افزود: توسعه میادین کم تراوا با استفاده از روش های نوین، همانند ایجاد شکاف های هیدرولیک، حفاری چاه های چند شاخه ای و هوشمند می تواند موجبات تولید حداکثری از لایه های نفتی را فراهم کند؛ هم اکنون از این روش ها در کشورهای پیشرفته دنیا استفاده می شود.

جباری راد بر لزوم مشارکت بخش خصوصی و بانک ها در تامین سرمایه و منابع مالی پروژه های صنعت نفت تاکید کرد و گفت: تا پایان برنامه پنجم توسعه به حدود ۱۵۰ میلیارد دلار سرمایه نیازمندیم که سالانه مبلغی حدود ۳۰ میلیارد دلار را شامل می شود.

وی توضیح داد: با بازنگری و ایجاد تنوع در قراردادهای موجود در صنعت نفت جذب سرمایه گذاری در این موضع تسهیل می شود از این رو باید به اقتصادو  حقوق نفت  توجه  خاصی مبذول داشت.

جباری راد از تحقق برنامه تزریق گاز به میادین نفتی خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با راه اندازی فازهای باقییمانده پارس جنوبی در نیمه دوم امسال و در سال ۱۳۹۱ بتوانیم به هدف گذاری ۲۵۰ میلیون متر مکعبی تزریق گاز در برنامه پنجم توسعه دسترسی پیدا کنیم.

مدیرهماهنگی و نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: با راه اندازی ۵ فاز پارس جنوبی در سال آینده نه تنها مشکل گاز نداریم بلکه مازاد گاز هم خواهیم داشت.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۳۴۵۲ بازدید