سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

۱۳۲ پروژه تحقیقاتی در برنامه پنجم

اجرای ۵۴۰ پروژه تحقیقاتی در سالهای برنامه سوم و چهارم توسعه /۱۳۲ پروژه تحقیقاتی در برنامه پنجم

اجرای ۵۴۰ پروژه تحقیقاتی طی برنامه های سوم و چهارم توسعه اقتصادی کشور با هزینه ۱۱۱ میلیارد تومان در مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران محقق شده است.

محمد علی عمادی؛ مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر گفت:  مجموع سرمایه گذاری های مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران از ابتدای تاسیس  و همزمان با برنامه های سوم و چهارم توسعه اقتصادی کشور تا کنون بیش از ۱۱۱ میلیارد تومان برای انجام ۵۴۰ پروژه تحقیقاتی بوده است.

وی افزود: ۵۴۰ پروژه تحقیقاتی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، در سالهای ۱۳۸۸_۱۳۸۰ از جمله ایجاد ساختارهای لازم در  شرکت ،ظرفیت سازی و ساماندهی پژوهش و توسعه تحقیق در منابع دانشگاهی و تحقیقاتی  انجام شده است.

اجرای ۱۹۸ پروژه جاری با بودجه ۸۸ میلیارد تومان

وی تعداد پروژه های جاری مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران را  ۱۹۸ پروژه عنوان کرد و افزود:  بعد از ابلاغ  نظام نامه جدید پژوهش از سوی وزارت نفت در سال ۸۹ و با غربالگری پروژه های این مجموعه  ۱۹۸ پروژه با بودجه حدود ۸۸ میلیارد تومانی پیش بینی شد که این پروژه ها در حال انجام هستند.

عمادی تاکید کرد: مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران در مسیر بهبود مدیریت پروژه ها از پروژه های کوچک به سمت انجام پروژه های بزرگ تر حرکت می کند و به همین علت  تعداد پروژه ها کاهش یافته ولی از لحاظ بودجه در مقایسه  پروژه های دوره قبل افزایش داشته است.

 

اجرای ۱۳۲ پروژه با بودجه ۷۲۲ میلیارد تومانی در برنامه پنجم توسعه

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، همچنین  اجرای ۱۳۲ پروژه پژوهشی با بودجه ۷۲۲ میلیارد تومانی را از برنامه های آتی این مدیریت عنوان کرد و افزود: ۱۳۲ پروژه پژوهشی مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران طی  برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور انجام خواهد شد.

عمادی همچنین به سوابق مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران اشاره کرد و گفت: این مدیریت در سال ۱۳۸۰ تشکیل و در سال ۱۳۸۱ نمودارهای سازمانی مدیریت و واحدهای پژوهش و توسعه شرکت های تابعه، تخصیص بودجه سرمایه ای و جاری  آن تصویب شد.

وی افزود: ارزیابی و ساماندهی منابع دانشگاهی وتحقیقاتی کشور به منظور ماموریت گرا نمودن آنها در صنایع بالادست و IOR در سال ۱۳۸۲ و ایجاد پژوهشکده ازدیاد برداشت به عنوان مرکز پیشتاز پروژه های ازدیاد برداشت و تکمیل ماموریت پژوهش و فناوری در سال ۱۳۸۳ در مدیریت پژوهش و فنلوری شرکت ملی نفت ایران انجام شد.

عمادی با بیان اینکه اعمال سیاست های یکپارچه به منظور هم افزایی توان تحقیقاتی با تعیین قطب های تحقیقاتی بالادست با اهرم های هدایت، نظارت و اعتبارات مالی در سال ۱۳۸۴ در این مدیریت اتخاذ شد، گفت: وارد شدن انستیتو، پژوهشکده و دانشکده های جدید دانشگاه های کشور با سرمایه گذاری وزارت نفت؛بویژه پژوهشگاه صنعت نفت در تمامی زنجیره بالا و پایین دست نیز در سال ۱۳۸۵ انجام شد.

مدیر پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران،به ایجاد تغییرات و الزامات جدید در مقررات و اعتبارات پژوهش و فناوری در سال ۱۳۸۶  اشاره کرد و افزود: همکاری وسیع و گسترده این مجموعه با تمامی دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور و تشکیل کمیته های تخصصی در سال ۱۳۸۷ آغاز شد.

وی برنامه ریزی برای توسعه فناوری و کاربردی نمودن و تجاری سازی پروژه های پژوهشی را از جمله اقدامات سال ۱۳۸۸ مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران، خواند و افزود: اتمام تمامی پروژه ها و فعالیت های پژوهشی به منظور غربال گری پروزه ها در قالب نظام نامه جدید پژوهش و فناوری  موضوعی استکه طی سالهای ۱۳۸۹ و۱۳۹۰ در دست پیگیری است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۲۹۱,۱۰۱ بازدید