سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

ضرورت جایگزینی LNG به جای گاز طبیعی در سیاست های صادرات گاز

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران پیش بینی کرد: دورنمای تجارت گاز تا سال ۲۰۲۱ به ۵۸۴ میلیارد متر مکعب خواهد رسد

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،حسین بیدار مغز؛ مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران، دیروز(۲ آبان ماه) در همایش ال ان جی ایران که در مرکز همایش های بین المللی رایزن برگزار شد با بیان این مطلب گفت: در حوزه صادرات گاز ۱۲ کشور فعال وجود دارد که با افزایش رقابت، این تعداد تا سال ۲۰۱۵ افزایش چشم گیری خواهد داشت.

وی با بیان اینکه بازار ال ان جی بین سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ به بیشترین حد رونق خود خواهد رسید،تصریح کرد: استفاده سوخت پاک ال ان جی به عنوان جایگزین گاز طبیعی که از طریق خط لوله به مصرف کننده نهایی تحویل داده می شود از مواردی است که باید با جدیت دنبال شود.

بیدار مغز توضیح داد: انتقال گاز طبیعی به مبادی مصرف در مناطق دور افتاده با توجه به وسعت  جغرافیایی ایران به هیچ وجه صرفه اقتصادی ندارد، بنابراین با جایگزینی ال ان جی به جای گاز طبیعی می توان  به مناطق دور افتاده سوخت رسانی انجام دهیم.

وی بر ضرورت استفاده از ال ان جی به عنوان سوخت محرک خودروها تاکید کرد و گفت: هم اکنون یک میلیون و ۵۰۰ هزارخودرواز سوخت سی ان جی استفاده می کنند وبه علت قدرت بالای موتورهای خودروهای سنگین نمی توان از سی ان جی استفاده کرد از اینرو موضوع جایگزینی ال ان جی بجای سوخت های متعارف در خودروهای سنگین مطرح می شود.

مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران با بیان اینکه حجم گاز ال ان جی در دمای منهای ۱۶۰ درجه سانتی گراد به میزان ۶۰۰ برابرکاهش می یابد، گفت: استفاده از گاز ال ان جی در خودروهای سنگین منطقی تر است زیرا استفاده از این سوخت افزون بر صرفه اقتصادی از افزایش مشکلات زیست محیطی نیز جلوگیری می کند.

وی با اشاره به مزیت ال ان جی نسبت به سایر سوخت های متعارف گفت: ال ان جی سوخت پاک با ایمنی بالا و بدون خورندگی و خاصیت اشتعال زایی است؛ این گاز تنها زمانی مشتعل می شود که در شرایط تبخیر قرار بگیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۴۴۶۹ بازدید