- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

جذب نیروی مستعد و متخصص در مناطق نفتخیز جنوب

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از برگزاری مصاحبه فنی و تخصصی پذیرفته شدگان ازمون استخدامی به مدت یک ماه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با اشاره به دو برابر شدن ظرفیت پذیرش نیروی انسانی مورد نیاز شرکت نسبت به سال های گذشته مجموع کل پذیرفته شدگان این دوره را یکهزار و ۸۴۴ نفر اعلام کرد و گفت: در آزمون استخدامی اخیر تعداد ۱۴۶ هزار نفر متقاضی شرکت در آزمون استخدامی بودند که ۱۱۹ هزار نفر در جلسه آزمون حضور پیدا کردند و از مجموع متقاضیان پذیرفته شده در آزمون‌های کتبی و مصاحبه‌ی تخصصی در نهایت یک هزار و ۴۲۲ نفر به عنوان پذیرفته شدگان نهایی مناطق نفتخیز جنوب معرفی خواهند شد.

قلاوند افزود: مصاحبه فنی- تخصصی مناطق نفتخیز جنوب به مدت یک ماه در اهواز و در ۹ بخش به طور روزانه در ۷ هفت رشته در مقطع کاردانی، ۲۸ رشته کارشناسی و ۱۸ رشته ی کارشناسی ارشد برگزار می شود.

بر پایه این گزارش، نیروی‌ انسانی متخصص و دانش محور جزء دارایی‌های یک سازمان و به عنوان مهمترین مزیت رقابتی و کمیاب‌ترین منبع در اقتصاد دانش‌محور امروز است.

ارائه محصولات و خدمات متفاوت و با کیفیت، کاهش هزینه‌ها، خلاقیت و نوآوری و افزایش رقابت‌پذیری از مزایای وجود منابع انسانی کیفی و دانش‌مدار است، از این رو استراتژی کسب و کار سازمان های امروزی ضرورتا بر روی منابع انسانی متمرکز شده است.

نیروی انسانی متخصص به عنوان شاه کلید توسعه صنعتی و اقتصادی نقشی بسیار مهم در رشد و پیشرفت سازمان ها دارند و از طرفی جذب نیروهای مستعد و توانمند و حفظ آنها در سازمان هر روز مشکل تر می‌شود به طوری که این چالش منجر به ایجاد یک فرایند برای شناسایی، تشخیص و انتخاب درست نیرو شده است. نگاهی به نرخ ترک کار نیروی انسانی و توسعه و گسترش سازمان ها این نکته را آشکار می کند که جذب و استخدام فرایندی بی‌پایان است؛ بنابراین می‌توان گفت: نیروی انسانی مهمترین رکن و عامل اصلی ایجاد تحول صنایـــــــع پیچیده‌ای چون نفت محسوب می‌شود.

در همین راستا شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب به عنوان بزرگترین شرکت نفتی تابع شرکت ملی نفت ایران، به منظور جذب نیروی انسانی مورد نیاز خود از میان قبول شدگان آزمون استخدامی وزارت نفت در سال ۹۰ مبادرت به برگزاری مصاحبه فنی- تخصصی با هدف استخدام نیروی انسانی شایسته و توانمند در مقاطع مختلف تحصیلی فوق دیپلم،کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته های فنی و اداری مورد نیاز خود کرده است.

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در نخستین روز از آغاز مصاحبه فنی- تخصصی نیروهای جدیدالاستخدام و در بین جمع کثیری از مصاحبه‌کنندگان گفت: با توجه به جایگاه مهم مناطق نفت خیز جنوب در تامین انرژی و اقتصاد کشور و همچنین در راستای برطرف ‌کردن نیازهای نیروی انسانی این شرکت، تلاش‌های زیادی انجام شد تا ما بتوانیم از طریق برگزاری آزمون استخدامی و مصاحبه فنی تخصصی نیاز آینده مناطق نفتخیز جنوب را مرتفع سازیم که بحمدالله با پشتکار فراوان و با همت و تلاش مدیریت منابع انسانی شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت توانستیم مجوز جذب نیروهای فوق دیپلم را در کنار جذب دانش آموختگان مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را از رییس جمهوری بگیریم.

قلاوند گفت: با توجه به اینکه ماهیت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، فنی- عملیاتی است و اقتدار مناطق نفتخیز جنوب بخاطر این است که شروع کار و تولید خود را با نیروهای فنی- عملیاتی آغاز کرد؛ سعی ما همواره بر این بوده تا جذب نیروهای تکنسین و کاردان را در دستور کار استخدامی خود قرار دهیم چون نیاز حال حاضر مناطق نفتخیز جنوب بیشتر به جذب این نیروها معطوف می‌شود.

وی افزود: در جهت جذب نیروی‌انسانی مورد نیاز، شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تلاش خود را بر بکارگیری از نیروهای مستعد بومی متمرکز کرده است که میتوان این مهم را در راستای حذف مشکلات ناشی از جذب نیروی غیر‌بومی نظیر مشکل درخواست انتقال این قبیل نیروها پس از گذشت چند سال و در نهایت از دست دادن سهمیه ی مورد نیاز و مرتفع نشدن نیاز شرکت بیان کرد.

وی همچنین در خصوص رعایت تخصص گرایی بعد از استخدام نیروها گفت: با توجه به اینکه شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب یک شرکت عملیاتی است و نیاز ما بیشتر به نیروی کار فنی_عملیاتی است لذا با توجه به حساسیت کار عملیاتی، تخصص گرایی یک اصل است و در نهایت نیروهای تازه استخدام شده متناسب با جایگاه خود به فعالیت می پردازند.

مناطق نفتخیز جنوب زادگاه و گهواره دانشمندان حوزه نفت وانرژی است

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این مطلب که مناطق نفتخیز جنوب همواره خاستگاه، زادگاه و گهواره دانشمندان حوزه نفت و انرژی کشور بوده و هست و از این حیث دانشمندان بزرگی را در بخش های مختلف وزرات نفت و سایر شرکت های نفتی کشور معرفی کرده است؛ افزود: وجود هنرستان‌ها و آموزشگاه های حرفه ای که قبلا جزیی از خانواده بزرگ نفت و بویژه مناطق نفتخیزجنوب محسوب می شدند همواره منشا خیرات و خدمات بسیاری از جمله تامین نیروی انسانی باتجربه و مجرب بود، بطوریکه این هنرستان ها دانشمندان بسیاری را پرورش و در اختیار نیروی انسانی مناطق نفتخیز جنوب قرار دادند که اکثریت قریب به اتفاق این دانشمندان در بدنه مناطق نفتخیز و بعدها در وزارت نفت و سایر شرکت های نفتی در سراسر کشور مشغول به کار شدند.

وی در پایان از تمامی مصاحبه کنندگان خواست تا در اوج تکریم و عزت با مصاحبه شوندگان رفتار کنند و عدالت را تا پایان مصاحبه همواره مدنظر خویش قرار دهند تا حقی از کسی ضایع نشود.

بر اساس این گزارش، مصاحبه فنی- تخصصی نیروهای جدیدالااستخدام مناطق نفت خیز جنوب به مدت یک ماه در شهرک نفت اهواز برگزار می شود.

[1] [2] [3] [4]