سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

علت غرق شدن کشتی کوشا ۱ در دست بررسی است

محمدحسین اردشیری گفت: علت حادثه کشتی کوشا در دست بررسی است و گزارش آن از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تهیه و ارائه خواهد شد.

مدیرکل اچ اس یی وزارت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا در باره تشریح حادثه غرق شدن کشتی کوشا با ۷۳ سرنشین در ۱۱ مایلی بندر عسلویه تصریح کرد: طوفان، بدی آب و هوا و بالا بودن مقدار بار بتن های سیمانی در پاشنه کشتی سبب بر هم خوردن تعادل کشتی و غرق شدن آن شده است.

اردشیری تصریح کرد: این کشتی به عنوان کشتی پشتیبان از سکوها با ۷۳ سرنشین دچار حادثه شد که ۶۰ نفر از این تعداد (۳۷ نفرخارجی و ۲۳ نفر ایرانی) با استفاده از سه فروند لنج ماهیگیری نجات یافتند.

وی افزود: ۱۳ نفر دیگر از سرنشینان این حادثه مفقود شدند که پنج نفر از این تعداد ایرانی و بقیه خارجی (از ملیت های هندی، اوکراینی) هستند.

مدیرکل اچ اس یی وزارت نفت تصریح کرد: غواصان امداد به محفظه اتاق اکسیژن کشتی کوشا دسترسی پیدا کرده و مشغول جداسازی آن هستند، ولی هنوز خبری از آخرین وضعیت محبوسان در محفظه نداریم و شایعاتی مبنی بر فوت آنها را تایید نمی کنیم.

وی با بیان این که مرگ هیچ یک از این مفقودشدگان تا کنون تایید نشده است، افزود: مجروحان حادثه دیده پس از انتقال به خشکی برای مداوا به بیمارستان منتقل و در کمپ ها اسکان داده شدند.

اردشیری افزود: ناخدای کشتی چند ساعت پیش از رسیدن طوفان از وقوع آن خبردارشد و به سمت عسلویه حرکت کرد ولی با توجه به بالا بودن حجم بار، کشتی مورد نظر دچار سانحه شد؛ این در حالی است که اگر این کشتی بار مورد نظر را به میزان استاندارد حمل می کرد، با وجود بدی آب و هوا موفق به کنترل کشتی می شد.

وی تصریح کرد: تعهدهای لازم برای رعایت نکات اچ اس یی (بهداشت، ایمنی و محیط زیست) در قرارداد با پیمانکار ذکر شده است، بنابراین پس از بررسی دقیق علت حادثه، گزارش آن از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تهیه و به کمیسیون تخلفات داده خواهد شد.

مدیرکل اچ اس یی وزارت نفت با بیان این که کشتی حادثه دیده بیمه بوده است، افزود: با توجه به این که این کشتی در اختیار بخش خصوصی بود، با مشخص شدن علت حادثه در صورت تایید خسارت ها از این بخش دریافت می شود.

اردشیری گفت: کارشناسان اچ اس یی وزارت نفت پرونده این حادثه را در منطقه عسلویه پیگیری می کنند و هم اکنون جلسه پیگیری حادثه در منطقه در حال برگزاری است.

به گفته وی، تا کنون اسامی دقیق افراد حادثه دیده به صورت رسمی اعلام نشده است.

به گزارش شانا، در ساعت ۱۹ پنج شنبه ۲۸ مهر‌ماه، یک فروند کشتی عملیاتی به نام کوشا در ۱۱ مایلی عسلویه به دلیل طوفانی بودن دریا غرق می‌شود و متأسفانه سرعت وقوع این حادثه به حدی زیاد بوده که فرصت هرگونه واکنش را از کارکنان کشتی گرفته است و در ۴ دقیقه کشتی به کلی غرق می‌شود.

مأموریت این کشتی، کیسه‌گذاری زیرخطوط تازه تأسیس فاز ۱۲ پارس جنوبی بوده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ آبان ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۰۳۳۹۰ بازدید