سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

شرکت پایانه ها ، سازمان می شود

نامه رستم قاسمی به شمس الدین حسینی برای ماندن پایانه ها در نفت/ شرکت پایانه ها ، سازمان می شود

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: با احداث ۱۰ مخزن ذخیره سازی نفت خام در گناوه، این بندر به پایانه دوم و پشتیبان پایانه خارگ تبدیل خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه شرکت ملی نفت ایران به خارگ، غلامرضا غریبی؛ مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران، در جمع خبرنگاران گفت: این شرکت برای تعمیرات اسکله های بارگیری خود با هدف افزایش ذخیره سازی نفت خام تا ۲۰ سال آینده برنامه ریزی دقیق و مدونی انجام داده است؛ در همین راستا احداث ۴ مخزن یک میلیون بشکه ای نفت خام در جزیره خارگ در دستور کار شرکت پایانه ها قرار گرفته است.

وی ادامه داد: تصمیم بر آن بود که ۶ مخزن ذخیره سازی دیگر نیز در جزیره خارگ احداث شود که به دلیل عدم وجود منابع ارضی کافی، اجرای آن با دشواری هایی مواجه شد.

غریبی خاطرنشان کرد: با بررسی های فنی و عملیاتی و انجام مطالعات تحقیقاتی در ابتدا، ساخت ۶ مخزن ذخیره سازی نفت خام در بندر گناوه با همکاری بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفت؛ با  این وجود با بررسی های بیشتر مقرر شد تا ۱۰ مخزن یک میلیون بشکه ای در گناوه و ۱۰ مخزن نیز در عسلویه با استفاده از توان بخش خصوصی احداث شود.

وی تاکید کرد: با احداث و بهره برداری از این مخازن، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام تا حدود زیادی افزایش خواهد یافت و بندر گناوه به پایانه دوم و پشتیبان پایانه خارگ تبدیل خواهد شد.

غریبی، با اعلام این که بر اساس مصوبه هیات مدیره، نظارت کلیه بخش های پروژه ساخت مخازن ذخیره سازی نفت خام، توسط بخش خصوصی بر عهده شرکت پایانه های نفتی ایران است، خاطرنشان کرد: در این زمینه با کمک کارشناسان فنی، جانمایی مکان احداث پروژه انجام شده و عملیات اجرایی احداث مخازن با شتاب بیشتری پیگیری خواهد شد.

وی در خصوص دیگر پتانسیل های ذخیره سازی نفت خام در این شرکت نیز گفت: هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در پایانه نفتی نکا، ۱٫۲ میلیون بشکه است که از سه اسکله فعال انجام می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: با تکمیل حوضچه فراگیر، این ظرفیت به نحو قابل ملاحظه ای افزایش خواهد یافت.

 

ظرفیت ۴۶ میلیون بشکه ای ذخیره سازی نفت خام

 

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با اشاره به این که هم اکنون ۴۴ مخزن با ظرفیت ۱۴۰ هزار تا یک میلیون بشکه در جزیره خارگ قرار دارد، گفت: ظرفیت اسمی ذخیره سازی نفت خام در این پایانه ۲۴ میلیون و ظرفیت عملیاتی آن نیز در حدود ۲۲ میلیون بشکه تخمین زده می شود.

غریبی میانگین روزانه صادرات نفت خام را از ۶ پهلوگیر در اسکله T و سه پهلوگیر در اسکله آذرپاد، در حدود ۲ تا ۲٫۱ میلیون بشکه اعلام کرد.

پایانه ها، متولی سوآپ نفت خام

وی همچنین در پاسخ به niocدرباره  حجم سوآپ نفت خام در سال جاری نیز گفت: هم اکنون میانگین سوآپ نفت خام بین ۲۰ تا ۲۵ هزار بشکه در روز متغیر است؛ این در حالی است که حجم و کیفیت اجرای عملیات سوآپ مربوط به امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران است و شرکت پایانه ها تنها متولی انجام سوآپ است.

اما و اگرهای واگذاری پایانه ها

 

غریبی در خصوص واگذاری شرکت پایانه های نفتی به بخش خصوصی بر اساس قانون اصل ۴۴ نیز گفت: در زمان وزارت مهندس علی آبادی، مکاتباتی به منظور اخذ برون سپاری پایانه های نفتی انجام شد؛ با این وجود در نخستین نشست مشترک این شرکت با مهندس قاسمی؛ وزیر نفت، توافقاتی مبنی بر تغییر نام “شرکت پایانه های نفتی ایران” به “سازمان پایانه های نفتی ایران” صورت گرفت.

وی ادامه داد: وزیر نفت طی نامه ای به حسینی؛ وزیر اقتصاد که مسوول اجرای اصل ۴۴ است، با ارایه دلایل مبرهن، خواهان عدم واگذاری شرکت پایانه های نفتی ایران به بخش خصوصی شده است.

کاهش زمان تست مخازن جدید

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران در مورد انجام پروژه های تحقیقاتی و پژوهشی در این شرکت نیز گفت: هم اکنون خوردگی فلزات و تاسیسات نفتی، مهم ترین دغدغه این شرکت است؛ در این زمینه به همت پژوهشگران شرکت پایانه های نفتی ایران، پروژه های پژوهشی به اجرایی تبدیل شده است.

غریبی یادآور شد: با استفاده از این پروژه ها، مدت زمان آبگیری و تست مخازن جدید (مخزن شماره ۳۸)، با استفاده از آب دریا از ۳۸ روز به ۱۸ روز کاهش یافته است.

ظرفیت سازی ذخیره ۲۰ میلیون بشکه نفت در پایانه جاسک

وی با اعلام اینکه هم اکنون مطالعات مقدماتی و مفهومی احداث پایانه جاسک پایان یافته است، گفت: بررسی دور جدیدی از امکان سنجی انجام این پروژه به شرکت پایانه های نفتی ایران واگذار شده است و در حال حاضر در انتظار تصمیمات هیات مدیره شرکت در این خصوص هستیم.

غریبی در خصوص آخرین وضعیت پروژه پایانه جاسک اظهار داشت: هم اکنون در حدود ۱۱۷ هزار هکتار زمین در حوالی منطقه کوه مبارک جاسک جانمایی شده و در اختیار پیمانکار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران ادامه داد: در انجام مطالعات تحقیقاتی این پروژه، یک مشاور مادر و یک مشاور جزء با این شرکت همکاری داشته و فضای لازم برای ذخیره سازی ۲۰ میلیون بشکه نفت خام در این پایانه طراحی شده است.

وی خاطرنشان کرد: ساخت فرودگاه، تاسیسات و محل سکونت شهری نیز در این پروژه در نظر گرفته شده و در انتظار تصمیم هیات مدیره برای اجرای فازهای بعدی هستیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۳۶۸۵ بازدید