سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

مذاکره برای خروج شرکت پایانه‌های نفتی از فهرست واگذاری‌های اصل ۴۴

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از مذاکرات وزیر نفت با وزیر امور اقتصادی و دارایی برای خروج نام سه شرکت حاکمیتی وزارت نفت از جمله شرکت پایانه های نفتی ایران از فهرست شرکت‌های قابل واگذاری بر اساس اصل ۴۴ خبرداد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به جزیره خارگ، مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران در جریان بازدید خبرنگاران از بزرگ ترین پایانه نفتی کشور، درباره روند اجرای اصل ۴۴ در این شرکت گفت: جزیره خارگ هم اکنون به عنوان مهم ترین نقطه در زمینه بحث پدافند غیرعامل در شورای امنیت ملی مطرح است و با توجه به ضرورت تامین امنیت آن، در شرایط کنونی نمی توان این شرکت را به بخش خصوصی واگذار کرد.

وی تاکید کرد: این مسئله به این معنا نیست که هیچ یک از بخش های شرکت پایانه های نفتی را نمی توان برون سپاری کرد بلکه ضروری است شاکله اصلی این شرکت به عنوان یک بخش حاکمیتی واگذار نشود.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با تاکید بر ضرورت حفظ بحث حاکمیتی در جزیره خارگ گفت: وجود اسکله های نفتی به عنوان مبادی ورودی و خروجی محموله های نفتی، خطوط لوله نفت و مخازن ذخیره سازی در منطقه خارگ، این جزیره را به عنوان یکی از مناطق استراتژیک در کشور مطرح کرده است.

غریبی افزود: از ۱۰ روز گذشته نامه ای از سوی وزیر نفت به وزیر امور اقتصادی و دارایی، برای خروج نام شرکت های انتقال گاز، خطوط لوله و مخابرات نفت ایران و پایانه های نفتی ایران از فهرست واگذاری ها با توجه به ضرورت های عملیاتی ارسال شده است.

غریبی ادامه داد: در این نامه مهندس قاسمی از وزیر اقتصاد خواسته است این مسئله در جلسه ای با حضور اعضای هیئت واگذاری مطرح تا تصمیم گیری لازم و اقدام هایی برای دریافت مجوز خروج نام این شرکت ها از فهرست واگذاری ها از مقام معظم رهبری و سایر دستگاه های زیرمجموعه انجام شود.

سوآپ روزانه ۲۰ تا ۲۵ هزار بشکه نفت خام در کشور

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از سوآپ روزانه ۲۰ تا ۲۵ هزار بشکه نفت خام در کشور خبر داد و گفت: این میزان نفت خام از چهار شرکت مختلف در پایانه نفتی نکا تحویل گرفته می شود و با توجه به برنامه ریزی شرکت ملی پالایش و پخش، بخشی از آن به عنوان خوراک به دو پالایشگاه تهران و تبریز منتقل می شود.

غلامرضا غریبی از افزایش ظرفیت سوآپ نفت خام از پایانه نفتی نکا خبر داد و گفت: پروژه ساخت حوضچه فراگیر شمالی در شرکت پایانه های نفتی در حال انجام است که با تکمیل این پروژه، ظرفیت سوآپ در این منطقه به چند برابر افزایش می یابد.

وی ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در پایانه نکا را یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه اعلام و تصریح کرد: هم اکنون سه بازوی فعال در اسکله نکا وجود دارد.

صادرات روزانه بیش از ۲ میلیون بشکه نفت خام در کشور

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با بیان این که از ابتدای امسال تا کنون روزانه ۲ تا ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت خام از پایانه نفتی خارگ صادر شده است، گفت: پیش از انقلاب با توجه به جوان بودن مخازن نفتی کشور، معادل رکورد یک هفته ای صادرات نفت خام روزانه ۶ میلیون بشکه نفت از این پایانه با ۱۴ اسکله و یک اس پی ام سیار صادر می شد.

افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام به ۳۸ میلیون بشکه

غریبی درباره برنامه این شرکت برای افزایش ظرفیت ذخیره سازی و انتقال نفت خام با توجه به برنامه پنج ساله توسعه گفت: هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی ۲۲ میلیون بشکه نفت خام در پایانه نفتی خارگ وجود دارد که با ساخت چهار مخزن جدید ظرفیت اسمی ذخیره سازی در این منطقه به ۲۸ میلیون بشکه و ظرفیت عملیاتی آن به ۲۶ میلیون بشکه افزایش می یابد.

غریبی از افزایش ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در این پایانه به ۳۸ میلیون بشکه خبر داد و گفت: بر اساس برنامه، قرار است پایانه نفتی گناوه به عنوان پایانه دوم و پشتیبانی جزیره خارگ با ظرفیت ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه نفت خام به بهره برداری برسد که به این ترتیب، ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در شرکت پایانه های نفتی به ۳۸ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران با بیان این که برنامه ریزی های لازم برای توسعه ظرفیت های این شرکت تا ۲۰ سال آینده به ویژه در بخش تعمیرات، اسکله ها و خطوط لوله انجام شده است، گفت: پیش از انقلاب اسلامی ۱۴ پهلوگاه بارگیری و یک اس پی ام در جزیره خارگ فعال بود که امروز این ۱۴ بازوی بارگیری به ۶ پهلوگاه در اسکله تی و ۳ پهلوگاه در اسکله آذرپاد تبدیل شده و هم اکنون ۹ پهلوگاه عملیاتی در پایانه نفتی خارگ فعال است.

وی گفت: هم اکنون با توجه به ظرفیت تولید نفت خام در کشور، هیچ محدودیتی برای صادرات وجود ندارد و با تعمیرات و رسوب زدایی مخازن، شرایط طبیعی برای صادرات در این منطقه حاکم است.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران از ساخت چهار مخزن با ظرفیت ۴ میلیون بشکه در جزیره خارگ خبر داد و گفت: در آینده با ساخت این مخازن ظرفیت ذخیره سازی در این منطقه افزایش خواهد یافت.

غریبی گفت: برنامه داریم بازوی بارگیری ۱۵ در اسکله آذرپاد تکمیل و احداث و چهار بازوی بارگیری دیگر نیز در اسکله تی باید تکمیل و راه اندازی شود.

غریبی درباره روند ساخت پایانه جدید پشتیبان در منطقه نکا گفت: این پایانه قرار شد با ظرفیت ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه در اطراف خارگ، همچنین به عنوان پایانه پشتیبان جزیره خارگ ساخته شود که هم اکنون مکان یابی این پروژه انجام و قرار شده است با نظارت شرکت این پایانه نفتی خصوصی با نظارت شرکت پایانه های نفتی ساخته شود.

همچنین بر اساس برنامه قرار شد پایانه نفتی دیگری در منطقه عسلویه با ظرفیت ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه ساخته شود و بخش خصوصی نیز، متقاضی ساخت پایانه دیگری در جزیره قشم با ظرفیت ذخیره سازی ۶ میلیون بشکه شده است.

بازسازی کچ منت های پایانه نفتی

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: پروژه تحقیقاتی برای بازسازی کچ منت (گودال هایی که برای نگهداری نفت خام در مواقع ضروری استفاده می شود) در شرکت پایانه های نفتی تعریف شده است که بر اساس برنامه، در صورت همکاری و کارشکنی نکردن طرف روس برای بازسازی این کچ منت ها، آنها هم اکنون آماده بود، ولی با توجه به این پیمان شکنی، برای بازسازی کچ منت ها با دو کشور دیگر وارد مذاکره شده ایم.

غریبی گفت: فناوری بازسازی کچ منت ها در ایران بومی و اجرا خواهد شد و هم اکنون این پروژه در واحد پژوهش شرکت ملی نفت در دست اجرا و پیگیری است.

وی هزینه پژوهشی برای بازسازی کچ منت ها رایک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان اعلام و تصریح کرد: این پروژه در مدت ۶-۷ ماه برای اجرا زمان لازم دارد.

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران درباره روند ساخت پایانه نفتی جاسک گفت: مطالعات و امکان سنجی این پروژه به شرکت پایانه های نفتی واگذار شده و مکاتبات میان این شرکت و شرکت ملی نفت ایران برای اجرای آن پروژه انجام شده است و منتظر هستیم هیئت مدیره تصمیم لازم را در این زمینه بگیرد.

ساخت پایانه نفتی جاسک با ظرفیت ۲۰ میلیون بشکه ذخیره سازی

به گفته غریبی، این پایانه قرار است با ظرفیت ۲۰ میلیون بشکه نفت خام ساخته شود، ضمن آن که هم اکنون ساخت فرودگاه، تاسیسات اداری و سکونت گاه های شهری در اطراف این پایانه طراحی شده است و منتظر تصمیم هیئت مدیره برای اجرای مرحله بعدی آن هستیم.

غریبی تصریح کرد: این پایانه قرار است در منطقه ای با وسعت ۱۱۷ هکتار زمین در منطقه جاسک ساخته شود و هم اکنون مطالعات مهندسی و مقدماتی پروژه انجام شده، ولی پیمانکار آن هنوز انتخاب نشده است و در دست مشاور قراردارد.

به گفته وی، این پایانه نفتی با سرمایه گذاری ۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان ساخته خواهد شد.

غریبی واگذاری این پروژه به صورت ترک تشریفات به قرارگاه خاتم را رد کرد و گفت: قرارگاه خاتم با چند شرکت، خواستار احداث خط لوله صادراتی از پایانه نفتی نکا تا جاسک شده اند اما در این باره تصمیم گیری نشده است و مدیران نفتی باید در این زمینه تصمیم خود را اعلام کنند.

امضای تفاهمنامه با قرارگاه خاتم برای ساخت مخازن ذخیره سازی استراتژیک زیرزمینی

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: بحث مطالعات ساخت مخازن زیرزمینی نفت خام برای نخستین بار در شرکت پایانه های نفتی کلید خورد و جهاد دانشگاهی کرمان به عنوان مشاور در این پروژه حضور دارد.

غریبی تصریح کرد: ۲۰ نقطه در ساحل جنوبی ایران برای ساحت این مخازن زیرزمینی طراحی و از میان این نقاط، دشت میشان در حوالی شهرستان گچساران انتخاب و مکان یابی شده است.

وی گفت: تفاهمنامه اولیه در سه ماه گذشته با قرارگاه خاتم الانبیا به عنوان تنها سازمان با تجربه کافی در این زمینه، امضا شد و قرار است جلسه ای با حضور مجریان قرارگاه و مهندسان شرکت برای پیگیری این پروژه برگزار شود.

یکپارچه سازی ۱۳ پایانه صنعت نفت در کشور

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران درباره آخرین وضعیت یکپارچه سازی پایانه های نفتی کشور گفت: این مسئله از آغاز تشکیل شرکت پایانه های نفتی مطرح بوده و مکاتبات اولیه آن نیز با وزیر نفت انجام شده است.

غریبی افزود: با توجه به این که یکپارچه سازی فعالیت پایانه های نفتی باید با توافق چهار شرکت اصلی زیرمجموعه نفت انجام شود، منتظریم آخرین تصمیم گیری ها در این زمینه از سوی وزیر نفت اعلام شود.

وی گفت: هم اکنون ۱۳ پایانه نفتی در کل کشور (در چهار شرکت زیرمجموعه) فعال است.

ساخت چهار مخزن جدید در پایانه نفتی خارگ

مدیرعامل شرکت پایانه های نفتی ایران گفت: قرارداد ساخت چهار مخزن ذخیره سازی نفت خام هر یک با ظرفیت یک میلیون بشکه امسال در دستور کار شرکت پایانه های نفتی قرار گرفت که بر اساس برنامه، این مخازن باید در مدت ۳۶ ماه ساخته شود ولی امیدواریم با شتاب بخشیدن به روند اجرای این پروژه ۸ تا ۱۲ ماه زمان اجرای آن کاهش یابد.

به گفته غریبی، این مخازن با ۴۲ میلیارد تومان سرمایه گذاری ساخته خواهد شد.

وی گفت: هم اکنون ۴۴ مخزن (با ظرفیت ذخیره سازی ۱۴۵ هزار بشکه تا یک میلیون بشکه) با ظرفیت اسمی ۲۴ میلیون بشکه و ظرفیت عملیاتی ۲۲ میلیون بشکه ذخیره سازی نفت خام در منطقه خارگ وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۹۴۹۴ بازدید