سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

آخرین وضعیت اجرای طرح دورکاری در صنعت نفت تشریح شد

به‌منظور اجرای طرح دورکاری در صنعت نفت تاکنون دستورالعمل اجرایی‌شدن طرح تنظیم، شغل ها و افراد دارای اولویت دورکاری تعیین شده و بررسی شغل‌های قابل دورکارشدن در امور سازمانی شرکت‌های اصلی ادامه دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، به‌طور کلی هر شغلی در صنعت نفت برای احصاء دورکاری باید تابع هفت شرط اصلی بوده و با تمایل افراد به انجام وظایف دورکار محقق شود.

مشاغل دورکار باید «به منظور هماهنگی، پاسخگویی، ارجاع و دریافت کار با دستگاه مربوطه (به ویژه مشاغل نظارتی و کنترلی، اجرایی و عملیاتی)، کمترین نیاز به ارتباط رو در رو و تعامل حضوری با ارباب رجوع، مدیران و روسای مربوطه و سایر کارکنان» را داشته باشند.

شرایط «قابلیت اندازه گیری خروجی، نتایج کار و ارزیابی عملکرد»، «انعطاف پذیری بالای شغل از نظر زمان و محل انجام آن به طوریکه نیاز به منابع موجود در محل کار مانند تجهیزات، ماشین آلات و بایگانی نداشته باشد» و «عدم نیاز به اطلاعات محرمانه و اسناد و مدارک طبقه بندی شده» را شامل شوند.

این نوع فعالیت‌ها و مشاغل باید «استقلال گردش کاری، فرآیندها و ارتباطات شغل با سایر مشاغل موجود» داشته، «دانش‌محور، ذاتا سیار و پروژه محور» بوده و «توانایی انجام وظایف محوله بدون نیاز به مقام مافوق» را داشته باشد.

تشریح شاخص‌های ارزیابی دورکاری در صنعت نفت

در رابطه با آخرین وضعیت اجرای طرح دورکاری در صنعت نفت رئیس برنامه‌ریزی نیروی انسانی وزارت نفت در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت با اشاره به شاخص‌های ارزیابی دورکاری توضیح داد: ارزیابی کارکنان دورکار براساس عملکرد آنان مانند میزان مکاتبات و برگشت آنها است. همچنین نظارت بر اجرای فرآیند کار ارجاعی، تهیه گزارش و فعالیت، تصمیم‌گیری درخصوص چگونگی اعمال مقررات اداری، نحوه نگهداری امکانات و تجهیزات دورکاری و محافظت از داده‌ها و اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد.

غلامحسین منوچهری در خصوص تعیین صلاحیت دورکاری کارمندان با بیان اینکه انتخاب این افراد توسط مسئولان ذیربط و بر اساس قابلیت و صلاحیت کارمندان واجد شرایط انجام می‌شود، تشریح کرد: در مرحله بعد توسط کمیته عالی که ترکیب آن شامل معاون توسعه منابع انسانی به عنوان رئیس و نماینده وزیر، مدیر فن‌آوری و اطلاعات، مدیرکل تشکیلات و روش‌ها و نیز مدیرکل برنامه‌ریزی و نظارت است، بررسی شده و نتیجه به کارگروهایی که در این رابطه در چهار شرکت اصلی تشکیل شده، ابلاغ می‌شود.

شرایط ایجاد زیرساخت‌های IT برای شغل‌های دورکار

وی با تاکید بر ضرورت تامین زیرساخت‌های اینترنت و شبکه برای کارکنانی که آماده دورکاری می‌شوند، اظهار کرد: بر اساس اینکه در کارگروه عالی، مدیر ستادی در حوزه فناوری اطلاعات که در کارگروه به‌عنوان رئیس شورای عالی انفورماتیک انتخاب شده، چه ملزومات اینترنتی را تشخص داده باشد، قطعا زیرساخت‌های مربوطه آماده شده است .

شرایط کارکنان دارای اولویت دورکاری در صنعت نفت تعیین شد

به گفته رئیس برنامه‌ریزی نیروی انسانی وزارت نفت اولویت دورکاری برای کارکنان معلول، خانم‌های باردار، خانم‌هایی که فرزند کمتر از شش سال دارند، خانم‌ها و سایر موارد همچون افرادی که مشکل خاصی دارند است؛ در این رابطه نوع شغل‌های مرتبط با دورکاری که باید از سوی امور سازمانی شرکت‌های اصلی احصا شود، در حال بررسی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا در قوانین دورکاری، ممانعتی برای دورکار شدن برخی از کارکنان که معمولا با حضور و نظارت مسئولان بالادست کار می‌کنند، ایجاد نمی‌کند؟ افزود: نظر به اینکه افراد دور کار توسط مسئولان ذیربط انتخاب می‌شوند، بدیهی است که جنبه‌های مختلف آن مد نظر قرار خواهد گرفت .

منوچهری درباره وضعیت کارمندان دورکار از نظر حقوق و مزایا یادآوری کرد: حقوق و مزایا بر حسب مقررات ابلاغی واحد تدوین و هماهنگی مقررات و در تطابق با مقررات اعمالی سایر کارمندان خواهد بود.

در این رابطه پیش‌تر محمد حسین ساعتیان، مدیر کل تشکیلات و روش‌های ستاد وزارت نفت درباره مراحل درخواست دورکاری از سوی کارکنان با بیان اینکه کارکنان باید درخواست های خود را پس از تایید مسئولان مرتبط به مدیران منابع انسانی شرکت‌های شاغل در آنها ارائه کنند، به پایگاه اطلاع رسانی وزارت نفت گفته بود: به این ترتیب پس از انطباق شرایط و بررسی سایر امکانات موضوعه، اقدامات لازم انجام می شود.

وی با بیان اینکه امکان اجرای این طرح در صنعت نفت به ویژه درخصوص مشاغل پژوهشی، مطالعاتی و تحقیقاتی به سهولت قابل اقدام است، توضیح داده بود: البته سایر مشاغل عملیاتی با محدودیت هایی روبه رو خواهند بود؛ اگرچه ستاهای غیر عملیاتی شهرستان ها نیز شامل طرح دورکاری خواهند شد و می توانند تحت پوشش دستورالعمل صادر شده قرار گیرند.

همچنین لطف الله فروزنده معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور با اشاره به اینکه می توان با دسته بندی مشاغل برخی از آنها را برای دورکاری انتخاب کرد، گفته بود: پیش‌بینی می‌شود در صورت اجرای این طرح در کشور، امکان دورکاری برای ۴۰ درصد از کارکنان دولت وجود داشته باشد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۹۴۹۴ بازدید