سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

صادرات روزانه ۱۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی به یکی از کشورهای همسایه

درحالی که کشور در گذشته واردکننده فرآورده‌های نفتی همچون بنزین و گازوئیل بود، درنتیجه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، هم‌اکنون روزانه ۱۰ میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی به یکی از کشورهای همسایه صادر می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، دکتر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم با اشاره به اینکه اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها توانست روند مصرف انرژی در کشور را کنترل کند، گفت: در صورت عدم اجرای این قانون مصرف روزانه بنزین کشور هم‌اکنون به ۱۲۷ میلیون لیتر رسیده بود.

وی با اشاره به مصرف بنزین کشور در سال ۸۵ که روزانه ۷۵ تا ۷۶ میلیون لیتر در روز بود، تصریح کرد: درحال حاضربا وجود افزایش دو برابری تعداد خودروها، مصرف این فرآورده استراتژیک نفتی به روزانه ۵۹ میلیون لیتر رسیده است و این رقم با کاهش سفرها و ترددهای برون شهری تا پایان سال، باز هم کمتر خواهد شد.

رئیس‌جمهوری در این رابطه توضیح داد: این درحالیست که تعداد خودروها در سال ۱۳۸۴ حدود شش میلیون دستگاه بود که هم‌اکنون این رقم به ۱۴ میلیون افزایش پیدا کرده و تعداد موتورسیکلت‌ها نیز ۲٫۵ برابر افزایش یافته است.

وی با تاکید بر این که اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها در بخش انرژی بیشترین تاثیر را داشته است، افزود: به تأیید کارشناسان، در صورتی که این قانون اجرایی نمی‌شد، با ادامه روند قبلی مصرف انرژی در ایران، در آینده نزدیک کشور دیگر امکان صادرات نفت را نداشت.

دکتر محمود احمدی نژاد درباره سهم بخش تولید از اعطای یارانه‌ها تشریح کرد: بخش تولید امروز هم از یارانه‌ها استفاده می‌کند و در حالی که قیمت گازوییل لیتری ۳۵۰ تومان است، بخش تولید آن را لیتری ۱۵۰ تومان دریافت می‌کند.

وی با تاکید بر افزایش حمایت از بخش تولید در نیمه دوم سال افزود: دولت تسهیلات انرژی و تسهیلات اصلاح ساختار اعطا می کند که البته از این برنامه کمی عقب هستیم که البته این مسئله به خاطر نبود منابع نبوده و بیشتر به دلیل حجم کار و نیاز به اصلاح ساختارها است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۰۳۴۱ بازدید