سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

انتقال بیش از ۴۷ میلیارد مترمکعب گاز ایران به ترکیه

از آغاز عملیات انتقال گاز ایران به ترکیه تاکنون، بیش از ۴۷ میلیارد مترمکعب گاز به وسیله خطوط لوله منطقه ۸ عملیات به این کشور انتقال یافته است.
مدیر منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا، با راهبردی خواندن این منطقه عملیاتی به عنوان دروازه صادرات ایران افزود: تاکنون ۴۷ میلیارد و ۱۸۰ میلیون و ۸۴۶ هزار مترمکعب گاز با بهره گیری از تاسیسات و خطوط لوله منطقه ۸ به ترکیه انتقال یافته است.
یداله بایبوردی با بیان این که انتقال گاز به کشورهای ارمنستان و نخجوان نیز، از منطقه ۸ عملیات انجام می شود، گفت: تاکنون نزدیک به ۸۰۵ میلیون متر مکعب گاز به ارمنستان و یک میلیارد و ۱۸۰ میلیون و ۸۵۴ هزار مترمکعب گاز منتقل شده است.
وی حجم انتقال گاز به سه کشور ترکیه، ارمنستان و نخجوان از آغاز عملیات انتقال گاز به این کشورها را درمجموع ۴۹ میلیارد و ۱۶۶ میلیون و ۵۶۳ هزار متر مکعب اعلام کرد.
مدیر منطقه ۸ شرکت انتقال گاز ایران با این توضیح که ایران با جمهوری آذربایجان از طریق تاسیسات منطقه ۸ نیز تبادل گازی دارد، گفت: ایران این حامل انرژی را در مرز آستارا تحویل می گیرد و آن را در ازای دریافت حق ترانزیت از مرز جلفا به جمهوری نخجوان سوآپ می کند.
بایبوردی حجم گاز وارداتی ایران از جمهوری آذربایجان برای سوآپ به جمهوری نخجوان از آغاز تا کنون را یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون و ۸۵۵ هزار مترمکعب اعلام کرد.
به گزارش شانا، صادرات گاز به ترکیه با امضای قراردادی ۲۵ ساله در آگوست ۱۹۹۶ میلادی، در سال ۲۰۰۱ آغاز شده است وبراساس آن سالانه ۱۰میلیارد متر‌مکعب گاز ایران به این کشور انتقال می یابد.
بر این اساس، سقف قراردادی صادرات گاز به ترکیه روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب تعیین شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۴۵۱۸ بازدید