سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

کاهش۹۰ درصدی نشت نفت در ۷هزار کیلومتر خط لوله شرکت آغاجاری

مدیر عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری از کاهش ۹۰ درصدی نشت نفت خطوط انتقال این شرکت خبر داد و گفت : این شرکت توانسته است با تلاش و همت کارکنان اداره تعمیرات خطوط لوله و همکاری خدمات عملیات، ۸۴۱ مورد نشتی سال ۸۸ را امسال با ۹۰درصد کاهش به ۸۱ مورد برساند.

بیژن خدری در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: با انجام فعالیت‌های اصلاحی و تعویض به‌ موقع خطوط لوله آسیب‌دیده، نشت نفت از خطوط لوله این شرکت، کاهش ۹۰ درصدی نسبت به سه سال قبل داشته است.

وی جلوگیری از کاهش تولید، آلودگی‌های زیست محیطی و صرفه‌جویی در وقت نیروی کار و تجهیزات و ماشین آلات سنگین و سبک را از پیامد های مثبت کاهش ۹۰ درصدی نشت نفت در این شرکت خواند و افزود: خطوط‌ لوله انتقال، یکی از تأسیسات مهم در صنعت نفت و گاز و به عنوان شریان حیاتی چرخه تولید و انتقال  محسوب می شوند از اینرو صیانت از شریان تولید همواره یکی از پر مخاطره‌ترین فعالیت ‌ها در صنعت نفت به شمار می آید.

مدیر عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری، جداسازی خطوط از خاک ،بهسازی و نوسازی خطوط‌ لوله این شرکت را یکی از مهمترین عوامل کاهش وقوع نشت نفت عنوان کرد و گفت: در طول سه سال گذشته و پس از بررسی‌های فنی و مهندسی حدود ۵۰ هزار متر لوله در سایز های مختلف و در بخش‌های نفت و گاز و پساب شرکت آغاجاری مصرف شده ‌که یک هزار و ۶۰۰عملیات جوشکاری بر روی خطوط‌ لوله انجام گرفته است .

وی در ادامه خاطر نشان کرد: تعمیرات خطوط ، جوشکاری ها و اتصالات، جمع‌آوری و نصب تسهیلات سرچاهی، رفع نشت، نصب تکیه‌گاه و شمع کوبی و انکر، خاک‌برداری، تمیزکاری و نوارپیچی، جمع‌آوری لوله‌های مازاد و انجام آزمایش هیدرواستاتیک از جمله اقدامات این شرکت برای حفظ و صیانت از خطوط لوله شرکت آغاجاری در سه سال گذشته برای کاهش نشت نفت است.

مدیر عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری افزود: همچنین نواربرداری و رنگ‌آمیری، ساخت، تخریب و جمع‌آوری پل، احداث و ترمیم جاده کنار گذر و نصب تکیه‌گاه های فلزی از دیگر اقدامات این شرکت  در طول ۳ سال گذشته با هدف حفظ وصیانت از خطوط لوله شرکت آغاجاری و در راستای اهداف وخط مش مدیریت منطقه انجام گرفته است .

مدیر عملیات شرکت بهره برداری نفت و گاز اغاجاری در پایان یادآور شد: شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری با دارا بودن بیش از هفت هزار کیلومتر خط ‌لوله که بخش زیادی از آن‌ها در محدوده کوهستانی وصعب العبور قرار دارد یکی از گسترده‌ترین و طولانی‌ترین شبکه‌های انتقال نفت، گاز و مایعات گازی را در اختیار دارد که برنامه ریزی مدون جهت توسعه مطلوب و نگهداری و صیانت از آنها همواره از اولویت‌ های کاری و ضروری این شرکت است

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ مهر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۴۸۳۷۵ بازدید