سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

حمایت وزیر نفت از توسعه سوآپ با استقبال بخش خصوصی رو به رو شد

سیدحمید حسینی گفت: بخش خصوصی از حمایت وزیر نفت برای رونق سوآپ و توسعه فعالیت‌‌های تجاری در قالب بورس نفت استقبال می کند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: این اتحادیه آماده است تا با ازسرگیری سوآپ نفت خام سهم خوبی از توسعه کشور ایفا کند.

سیدحمید حسینی افزود: ازسرگیری سوآپ نفت خام می تواند علاوه بر آسیای میانه جایگاه ایران را در تمام منطقه تقویت کند و این مسئله ایران را به قطب اول انرژی تبدیل خواهد کرد.

وی ادامه داد: مذاکره های خوبی میان اتحادیه و وزارت نفت برای نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی برای سواپ نفت در جریان است و امیدواریم که مهندس قاسمی با حمایت خود از فعالان و اعضای اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی زمینه را برای گسترش فعالیت ها فراهم سازد.

حسینی افزود: یکی از پیشنهادهایی که از سوی اتحادیه مطرح شده این است که نفت خام سوآپ شده در بورس عرضه شود و بخش خصوصی با حضور فعال تر در بورس نفت بتواند به رونق معامله ها بیفزاید، زیرا خریداران می توانند راحت تر در بورس اقدام به خرید کنند.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان فرآورده های نفتی ایران با اشاره به لزوم وجود انعطاف در بازار برای حضور فعال تر گفت: شرکت های ایرانی فعال در بحث سوآپ دارای توانایی های بالایی هستند و حتی در صورت امکان توان اجاره مخازن ذخیره سازی برای سوآپ را نیز دارند.

حسینی اظهار کرد: حداقل ۶ شرکت ایرانی توان حضور در سوآپ را دارند و ظرفیت سوآپ ایران تاحدود ۶۰۰ هزار بشکه نیز وجود دارد که باید از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده کنیم.

وی درباره سوآپ فرآورده ها نیز گفت: بیشترین سوآپ فرآورده که مازوت و نفتا است به ترتیب از طریق عراق و ترکمنستان صورت می گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۱۳۲۸۴ بازدید