سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

پژوهشگاه نفت به دانش فنی تولید پیوسته نانو لوله‌های کربنی دست یافت

رئیس مرکز تحقیقات نانو پژوهشگاه صنعت نفت از دستیابی به دانش فرآیند تولید پیوسته نانو لوله های کربنی و ثبت نهایی آن در اروپا پس از ۱۰ سال تلاش و تحقیق خبر داد.

علی مراد رشیدی در گفت و گو با خبرنگار شانا، تصریح کرد: نانو لوله های کربنی استوانه های تو خالی از جنس کربن با قطری در حد نانو متر و طولی در حد میکرو متر هستند و از خصوصیات ساختاری مکانیکی و حرارتی آنها می توان به استحکام بالا (صد برابر فولاد )، هدایت الکتریکی مناسب و هدایت حرارتی بالا اشاره کرد.

وی گفت: پژوهشگاه به مدت ۱۰ سال روی این فناوری کار کرده و آن را از مقیاس آزمایشگاهی به مرحله نیمه صنعتی رسانده است.

رشیدی با بیان این که در این فرآیند، گاز طبیعی با روش خاصی از رسوب گذاری بخار هیدروکربن ها در دمای بالا (۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه) به کربن و هیدروژن تبدیل می شود، افزود: نخست یک نانو کاتالیست ساخته می شود و کربن روی آن به شکل تیوب رشد می کند؛ کاتالیزور حذف می شود و در نهایت نانو لوله کربنی شکل می گیرد.

وی با اشاره به این که فرآیند تولید پیوسته نانو لوله های کربنی کاربردهای متعدد در صنعت نفت دارد و برخی از آنها هم اکنون در پژوهشگاه به مرحله پایلوت رسیده است، افزود: فرآیند تک مرحله ای تولید هیدروژن نیز، از دیگر مزایای جنبی این فناوری است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه صنعت نفت اظهار کرد: از مهم ترین کاربردهای این فرآیند در صنعت نفت می توان به حذف ترکیبات گوگردی از ترکیبات نفتی بر اساس استاندارد یورو ۵، ساخت فیلتر و غشا برای جداسازی هیدروکربن ها و حذف آلاینده ها از آب و پساب و استفاده از آن به عنوان نانو جاذب ها برای شیرین سازی گاز طبیعی اشاره کرد.

به گفته رشیدی، نکته مهم در دستیابی به این فناوری از سوی پژوهشگاه صنعت نفت، پیوسته بودن فرآیند تولید نانو لوله‌های کربنی  به صورت کامل و این در حالی است که این فرآیند در دنیا پیوسته نیست و برای تولید نانو کربن از گاز مونوکسید کربن استفاده می شود.

وی افزود: در فناوری متداول، یک کاتالیزور به صورت جداگانه برای این فرآیند تولید می شود و در دستیابی به دانش فنی این فرآیند در پژوهشگاه صنعت نفت، از گاز طبیعی به عنوان خوراک استفاده و برخلاف فناوری های موجود در دنیا، نانوکاتالیزور در خود فرآیند تولید می شود.

وی نکته دیگر در دستیابی به این فناوری را استفاده از یک راکتور ابداعی در واکنش تولید کربن، کاهش میزان زمان واکنش از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه به دو دقیقه خواند و تصریح کرد: این موضوع سبب افزایش تولید در روز می شود، همچنین هزینه های تمام شده به میزان قابل توجه پایین خواهد آمد.

مذاکره برای احداث یک واحد صنعتی تولید انبوه نانو لوله ها

رشیدی با اشاره به این که در مرحله نخست پس از ثبت اختراع، احداث یک پایلوت با ظرفیت هشت کیلوگرم در روز با موفقیت در پژوهشگاه صنعت نفت به انجام رسید، افزود: با حمایت مدیریت پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت، با احداث یک واحد نیمه صنعتی با ظرفیت ۲۰ کیلوگرم در روز، تولید انبوه نانو لوله ها در  ایام دهه فجر سال گذشته انجام شد و هم اکنون مذاکره برای واگذاری این تکنولوژی به بخش خصوصی برای احداث یک واحد صنعتی ادامه دارد.

به گفته وی، وارد شدن بخش خصوصی به این طرح نه تنها به صنعت نفت کمک خواهد کرد، بلکه صنایع دیگر نیز می توانند از این فناوری بهره مند شوند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه صنعت نفت گفت: با توجه به مزایای رقابتی در فناوری تولید پیوسته نانو لوله های کربنی، از جمله پیوسته بودن و راکتور ابداعی آن، آمادگی برای فروش و صادرات این فرآیند نیز وجود دارد.

به گفته رشیدی، هم اکنون سرویس دهی به همه مراکز تحقیقاتی که نیازمند این محصول هستند، از سوی پژوهشگاه صنعت نفت در حال انجام است و امیدواریم واحد صنعتی آن در مدت دو سال آینده راه اندازی شود.

رشیدی با بیان این که فناوری تولید پیوسته نانو لوله های کربنی در صنایع پزشکی، ساختمان و خودرو نیز کاربرد دارد، یادآور شد: هیچ کاری در دنیا وجود ندارد که نتوان با نانو لوله های کربنی آن را انجام داد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۱۳۶۸ بازدید