سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

پاکستان برای واردات روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز از ایران درخواست داد

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران از درخواست پاکستان مبنی بر افزایش واردات گاز از ایران تا سطح روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب خبر داد و گفت: این موضوع از سوی ایران در حال بررسی است.

مهندس حسین بیدارمغز در گفت و گو با خبرنگار شانا با یادآوری بازدید رجا پرویز، وزیر انرژی پاکستان، از منطقه عسلویه در تیرماه امسال افزود: بر اساس قراردادی که از قبل با این کشور منعقد شده، قرار است از ابتدای سال ۲۰۱۴ روزانه ۲۱ میلیون متر مکعب گاز به پاکستان تحویل داده شود.

وی اظهار کرد: در سفر اخیر وزیر انرژی پاکستان، این کشور درخواست افزایش صادرات گاز ایران تا ۳۰ میلیون متر مکعب در روز را داشت.

اشتهای گازی پاکستان زیاد شد

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران با اشاره به سفر آتی مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت، به اسلام آباد گفت: مسئولان پاکستانی با توجه به نیاز روزافزون صنایع این کشور به سوخت، اعلام کرده اند به واردات گاز ایران تا ۵۰ میلیون متر مکعب در روز (فاز دوم قرارداد) علاقه مند هستند که خوشبختانه ایران هم اکنون ظرفیت ارسال این میزان گاز را نیز دارد، اما تا بررسی نهایی، پاسخی به این کشور داده نخواهد شد.

توافق ایران و پاکستان بر سر نقطه تحویل گاز

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران با یادآوری این که هم اکنون بیش از ۸۰ درصد از خط لوله هفتم سراسری (خط لوله صادراتی گاز به پاکستان) در خاک ایران احداث شده است، گفت: هم اکنون مشخصات نقطه تحویل گاز و ایستگاه اندازه گیری گاز میان دو کشور نهایی شده است.

مهندس بیدار مغز با بیان این که در ماه جاری مناقصه بین المللی احداث خط لوله گاز در خاک پاکستان انجام خواهد شد، گفت: پاکستان قصد دارد با فازبندی کردن این خط لوله، سرعت انجام کار را بالا ببرد و تا زمان مقرر (سال ۲۰۱۴) و حتی حدود یک سال زودتر گاز را از ایران تحویل بگیرد، هم اکنون این کار از سوی ایران عملی است، زیرا هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

گسترش تجارت گاز در منطقه

مهندس بیدار مغز گفت: با توجه به علاقه زیاد پاکستان برای ترانزیت گاز ایران از این کشور، یکی از محورهای اصلی سفر  آتی وزیر نفت ایران به این کشور، مذاکره در باره راه های مختلف همکاری در زمینه گسترش تجارت گاز در منطقه خواهد بود.

به گزارش شانا، ایران هم اکنون با در اختیار داشتن بیش از ۳۳ تریلیون مترمکعب گاز قابل استحصال دومین دارنده ذخایر گاز جهان به شمار می رود و بر اساس برنامه ها، صادرات گاز به کشورهای مختلف با اولویت صادرات به همسایگان را دنبال می کند. ایران علاوه بر قرارداد صادرات گاز با کشورهای ترکیه، ارمنستان و پاکستان هم اکنون مذاکرات پیش رفته ای را نیز با کشور عراق دنبال می کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۸۴۵۰ بازدید