سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

تولید نفت از میدان مسجد سلیمان به حدود ۲۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از افزایش تولید نفت میدان مسجدسلیمان به حدود ۲۸ هزار بشکه در روز خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب گفت: طرح توسعه میدان مسجدسلیمان به عنوان قدیمی ترین میدان نفتی ایران با هدف استخراج روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت از یال شمالی سازند آسماری این میدان اجرا شد.

وی افزود: در اجرای این طرح ۱۵ حلقه چاه توسعه ای شامل ۱۲ حلقه چاه افقی و ۳ حلقه چاه عمودی حفاری شد که با نصب تلمبه های درون چاهی در این چاه ها تولید نفت از میدان مسجدسلیمان از ۳ هزار به حدود ۲۸ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

قلاوند اظهار داشت: نفت استخراج شده پس از فرآورش در واحد بهره برداری و نمکزدایی تازه احداث شده مسجدسلیمان به واحد بهره برداری نفت سفید و از آنجا به واحد بهره برداری شماره ۲ اهواز برای انتقال به مبادی مصرف ارسال می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با بیان این که در یک قرن گذشته حدود ۲۰ درصد نفت میدان مسجدسلیمان استحصال شده است گفت: با توجه به ساختار زمین شناسی این میدان، تولیدی در حدود ۴ تا ۵ درصد نفت دیگر با فرازآوری ثانویه (استفاده از تلمبه های درون چاهی) و به کارگیری تجهیزات نمکزدایی امکان پذیر خواهد بود.

وی گفت: طرح توسعه میدان نفتی مسجدسلیمان و بکارگیری تلمبه های درون چاهی به عنوان یکی از روش های بازیافت ثانویه از مخازن تجربه جدیدی است که می تواند برای توسعه و احیای دیگر میدان های قدیمی که در حال افت فشار مخزن و کاهش تولید هستند مفید و موثر واقع شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۵۱۲۴۹ بازدید