- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

امکان تولید روزانه ۴ هزار بشکه نفت خام از چاه شماره یک آزادگان شمالی

به گزارش روابط عمومی متن: با حفر نخستین چاه ارزیابی در میدان آزادگان شمالی مشخص شد، امکان تولید روزانه چهار هزار بشکه نفت خام از این چاه وجود دارد.

کرامت بهبهانی؛ مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی از پایان عملیات حفاری نخستین چاه ارزیابی میدان آزادگان شمالی خبر داد و افزود: در حالی که برآوردهای اولیه حاکی از وجود امکان تولید روزانه ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ بشکه نفت خام از چاه ارزیابی شماره یک میدان آزادگان شمالی بود، با حفر این چاه مشخص شد که تولید روزانه چهار هزار بشکه نفت خام از آن امکان پذیر است.

به گفته وی، ذخیره نفت درجای میدان آزادگان شمالی بالغ بر ۵٫۶ میلیارد بشکه و ضریب بازیافت از آن در حدود ۶ تا ۷ درصد است که این آمار در مطالعات اولیه MDP این میدان مشخص شده است.

بهبهانی به تشریح برنامه احداث چاه­ها در طرح توسعه میدان آزادگان شمالی پرداخت و گفت: در این میدان ۵۸ چاه احداث خواهد شد که ۴۳ چاه، تولیدی خواهند بود؛ ۱۰ چاه برای برداشت از نوع EOR/ IOR  و پنج چاه برای دفع پساب این میدان در نظر گرفته شده است.

وی از پایان واگذاری مناقصات سطح الارضی طرح توسعه میدان آزادگان شمالی خبر داد و تصریح کرد: مناقصات سطح الارضی این میدان نیز در بهار امسال نهایی خواهد شد.

مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، با بیان این مطلب که توسعه این میدان به شرکت CNPC چین واگذار شده است، متذکر شد: نکته قابل توجه در این پروژه، بهره مندی از توان و دانش متخصصان ایرانی به گونه ای است که ۱۰۰ درصد اجرای این پروژه توسط شرکت های پیمانکاری داخلی انجام می شود.

بهبهانی، مشارکت همه سازمان ها و نهادها را برای پیشبرد اهداف صنعت نفت کشور در بحث میادین مشترک خواستار شد و در این رابطه گفت: تسهیل فرایند صدور مجوز از سوی سازمان های ذیربط و همکاری مسئولان برای تحقق این هدف متعالی، از جمله مسائلی است که توجه به آن، بیش از پیش ضروری می نماید.

وی با اشاره به زمان  ۴۸ ماهه پیش بینی شده برای پایان فاز اول طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، تصریح کرد: مقرر شده است تولید از این میدان در فاز اول به ۷۵ هزار بشکه در روز بالغ شود و با توجه به این که ۲۰ ماه از آغاز فعالیت CNPC در  این پروژه می گذرد، انتظار می رود فاز اول آن در حدود ۲۸ ماه دیگر، پایان یابد.

[1] [2] [3] [4]