سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN

پیشنهاد یک شرکت بین المللی برای توسعه فازسوم میدان نفتی دارخوین

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت: مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از پیشنهاد یک شرکت بزرگ بین المللی برای توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین خبر داد.

ناجی سعدونی  گفت: با بهره برداری از فاز سوم میدان نفتی دارخوین ۸۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده می شود.

سعدونی افزود: علاوه بر کنسرسیوم شرکت های ایرانی که مذاکرات فنی و قراردادی آن در مراحل نهایی است، در عین حال یکی از شرکت های بزرگ بین المللی نیز پیشنهادهای خوبی برای توسعه فاز سوم این میدان ارائه کرده است.

به گفته وی، این پیشنهاد با استقبال شرکت ملی نفت ایران روبه رو شده و در صورتی که آن شرکت در ارائه برنامه تولید جامع شتاب کند، با مقایسه دو پیشنهاد و رعایت صرفه و صلاح شرکت ملی نفت ایران در خصوص واگذاری کار به پیشنهاد برتر، پس از اخذ مجوزهای لازم اقدام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) با یادآوری این که مذاکرات فنی توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین به اتمام رسیده است و مذاکرات قراردادی نیز مراحل پایانی خود را می گذراند، گفت: در آینده نزدیک قرارداد توسعه فاز سوم میدان نفتی منعقد خواهد شد.

وی با تاکید بر توان داخلی کشور در زمینه توسعه میدان های نفتی اظهار داشت: شرکت انی ایتالیا برای توسعه فاز سوم میدان نفتی دارخوین با ایران مشارکت نخواهد داشت.

میدان نفتی دارخوین پیش از این برای تولید روزانه ۱۶۰ هزار بشکه نفت در قالب دو فاز توسعه یافت که به این منظور حفر ۲۸ حلقه چاه مشتمل بر ۲۳ حلقه چاه تولیدی، ۴ حلقه چاه تزریق گاز و یک حلقه چاه تزریق پساب در این پروژه انجام شد.

این گزارش می افزاید: امکان افزایش برداشت نفت از جنوب سازند فهلیان وجود دارد که برای توسعه میدان دارخوین در قالب فاز سوم باید بررسی‌هایی در باره اثر تولید از جنوب مخزن فهلیان بر کل پروژه صورت گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۰۴۹۳۵ بازدید