- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

نخستین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق تا ۲ ماه آینده امضا می‌شود

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران گفت: هم اکنون ترم شیت (قرار داد اولیه) صادرات گاز به عراق به منظور گازرسانی به سه نیروگاه از طریق مرز ایلام بین دو طرف امضاء شده و ظرف دو ماه آینده قرار داد نهایی امضاء خواهد شد.

حسین بیدارمغز در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان این که قرار داد صادرات گاز به اروپا از طریق عراق با وزارت نفت این کشور منعقد خواهد شد، گفت: ایران بر اساس قرار دادی که با وزارت برق این کشور نیز منعقد کرده نیز ظرف یک سال و نیم آینده روزانه ۲۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به این کشور صادر خواهد کند.

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران افزود: وزارت برق عراق برای انتقال گاز ایران به کشور خود اخیرا با یک شرکت ایرانی برای ساخت خط لوله گاز در خاک خود به توافق رسیده و هم اکنون نیز این قرار داد بین دو طرف  نهایی شده است.

بیدار مغز با بیان این که ایران در حال مذاکره با کشور عراق برای دستیابی به بازار های مصرفی گاز در منطقه اقلیم کردستان این کشور است، گفت: هم اکنون مذاکرات اولیه برای صادرات گاز از طریق مرز سردشت به اقلیم کردستان عراق در حال انجام است.

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران گفت: پیشنهاد طرف عراقی صادرات گاز از طریق خط لوله سوم به منطقه اقلیم کردستان در وزارت نفت ایران در مرحله بررسی و امکان سنجی است.

وی پیش بینی کرد: با توجه به علاقه طرف عراقی برای دریافت گاز از طریق خط لوله سوم، امید می رود تا دو یا سه ماه آینده به توافق نهایی در این زمینه دست پیدا کنیم.

صادرات گاز ایران با سه خط لوله به عراق

بیدار مغز تصریح کرد: هم اکنون سه قرار داد احداث خط لوله میان ایران و عراق در حال بررسی است که در مراحل ترم شیت، تفاهم نامه و امکان سنجی به سر می برند.

سرپرست شرکت صادرات گاز ایران با بیان این که عمده ترین بار صادرات گاز ایران هم اکنون از طریق خطوط لوله است، گفت: ایران به دلیل موقعیت مناسب جغرافیایی خود مزیت های زیادی نسبت به رقیبان خود دارد، به عنوان مثال کشور قطر به دلیل عدم دسترسی مرزهای خشکی فعالیت های صادراتی آینده و کنونی خود را بر مبنای ال.ان.جی گذاشته است، اما ایران ابزار اصلی صادراتیش خط  لوله است.

بیدار مغز با اشاره به موافقت کتبی عراق و سوریه برای ترانزیت گاز ایران به اروپا گفت: موافقت این دو کشور یکی از نشانه های موفقیت ایران در صادرات گاز است، چرا که تاکنون تنها مسیر صادرات گاز ایران به اروپا مسیر ترکیه بود، اما امروز در حقیقت جایگزینی برای مسیر ترکیه درست شده است.

[1] [2] [3] [4]