- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

پژوهشگاه صنعت نفت موفق به تولید لوله ای صد برابر مستحکم تر از فولاد شد

نانو لوله های کربنی یک ماده استراتژیک نانو است که در تمامی رشته های صنعتی کاربرد وسیعی دارد،رییس مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی در پژوهشگاه صنعت نفت می گوید:پس از ۱۰ سال تلاش و تحقیق ،ایران موفق به اختراع فرآیند تولید پیوسته نانولوله های کربنی شده است.

علی مراد رشیدی، مسئول طرح تولید انبوه نانولوله های کربنی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب گفت: فرآیند تولید نانولوله های کربنی در همه کشورهای دنیا  بصورت غیرپیوسته انجام می شود و کشور ایران برای اولین بار توانست این فرایند را بصورت پیوسته اجرا کند.

وی افزود: نانو لوله های کربنی استوانه های توخالی از جنس کربن با قطر یک تا چند نانو متر وطول میکرو متر است که دارای خصوصیات ساختاری و ویژگی های منحصر به فرد هستند.

رشیدی تاکید کرد: استحکام نانولوله های کربنی ۱۰۰ برابر فولاد و وزنی معادل یک ششم فولاد را با هدایت الکتریکی و حرارتی بالا دارند.

رییس مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: تولید پیوسته نانولوله های کربنی به روش خاصی از رسوب گذاری بخارهیدرو کربن ها، از گاز طبیعی در دمای بالا ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ درجه سانتی گراد است که در این دما گاز طبیعی به کربن و هیدروژن شکسته می شود.

وی افزود:  کربن جدا شده روی نانوکاتالیست رشد داده می شود سپس کاتالیزور در این فرآیند حذف و نانو لوله ها شکل می گیرند در کنار این فرآیند یک فرایند تک مرحله تولید هیدروژن هم ایجاد می شود.

رشیدی گفت: در فرآیند تولید پیوسته نانولوله های کربنی در واقع گاز طبیعی را به ماده نانو ساختار با ارزشی مثل نانو لوله های کربن و در کنار آن روش جدید تولید هیدروژن هم به دست می آید.

رییس مرکز تحقیقات نانوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت  تصریح کرد: نانو لوله ها به عنوان پایه کاتالیزور در واکنش های هیدروژناسیون کاربرد زیاد دارند از جمله آنها می توان به گوگرد گیری از ترکیبات نفتی اشاره کرد که با حذف گوگرد از گازوئیل و نفت، موفق شدیم این ترکیبات را به حد استاندارد های جهانی برسانیم.

وی  از دیگر کاربرد های این فرآیند به فیلتر و غشا اشاره کرد و گفت: از فیلتر و غشا برای جداسازی هیدروکربن ها به منظور حذف آلاینده ها از آب و پساب وجداسازی گازها استفاده می شود.

رشیدی از استفاده از گاز ارزان قیمت را در این فرآیند از مزیت های رقابتی با نمونه های خارجی عنوان کرد و افزود: راکتور تولید نانو لوله های کربن در پژوهشگاه صنعت نفت ابداع شده اند، بدین معنا که در راکتورهای مرسوم در کشورهای جهان حدود  ۳۰ الی ۴۵ دقیقه برای رشد کربن زمان نیاز است و این درحالی است که راکتور ابداعی پژوهشگاه صنعت نفت، فقط ۲ دقیقه برای رشد کربن زمان می برد و این موضوع  باعث افزایش میزان تولید وبا هزینه پایین است.

وی گفت: با حمایت خوب پژوهش و فناوری شرکت ملی نفت ایران وستاد توسعه فناوری نانو واحد تولید انبوه نانولوله‌های کربنی راه‌اندازی شده است  که ظرفیت این واحد بسته به نوع نانولوله بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم در روز است؛ با راه‌اندازی کارخانه تولید CNT با ظرفیت حدود ۲۰ تن در سال و واگذاری آن به بخش خصوصی علاوه بر تامین نیاز داخلی به این ماده استراتژیک، می توان در تمامی بخش‌های صنعتی کشور برای آن بازارهای خارجی یافت.

حمایت های خوبی از سوی ستاد نانو در این زمینه انجام شده است وامیدواریم واحد صنعتی آن را تا دو سال آینده با بخش خصوصی راه انداری کنیم و با توجه به مزیت رقابتی، آن را صادر نماییم .

[1] [2] [3] [4]