- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

افزایش تولید صیانتی و حفظ نیروی انسانی کارآمد اولویت اصلی وزارت نفت

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس رستم قاسمی چهارشنبه شب (۱۶ شهریور ) در نشست هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اهواز با اشاره به برنامه پنجم توسعه در بخش صنعت نفت افزود: در این برنامه افزایش یک میلیون بشکه نفت به ظرفیت تولید نفت کشور پیش بینی شده که شتاب بخشی شرکت‌های عملیاتی در این زمینه مورد انتظار است.

وی اظهار داشت: با تمهیدات در نظر گرفته شده تلاش می شود دستیابی به این سقف تولید تا ۲ سال آینده محقق شود.

مهندس قاسمی با اشاره به نقش شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در تحقق برنامه افزایش تولید روزانه یک میلیون بشکه‌ای نفت کشور افزود: مناطق نفت‌خیز جنوب به عنوان خط مقدم و اصلی ترین بخش تولید نفت کشور بخش عمده ای از سهم افزایش این میزان تولید را بر عهده دارد.

وزیر نفت گفت: توسعه میادین جدید و مشترک، استفاده از روش‌های بازیافت ثانویه از جمله تزریق گاز و بکارگیری تلمبه‌های درون‌چاهی و احداث تاسیسات فرآورشی مانند کارخانه های نمکزدایی از جمله برنامه های این وزارتخانه است که باید در جهت حفظ و افزایش تولید نفت مدنظر واقع شود.

وی درباره اهمیت تولید صیانتی و تزریق گاز به مخازن توضیح داد: تزریق گاز به مخازن نفتی یکی از اصول تولید صیانتی و از اهمیت بالایی برخوردار است و ضرورت دارد اجرای طرح های تزریق گاز برای میدان هایی که نیاز به تزریق دارند در اولویت قرار گیرد.

مهندس قاسمی، تامین منابع مالی پروژه های صنعت نفت در ارتباط با تولید را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از برنامه‌های مهم در این زمینه برای سال جاری فروش یکصد هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت است که مجوزهای آن از سوی بانک مرکزی اخذ شده است.

وزیر نفت، ایجاد محیط کار، تلاش و جهاد در این وزارتخانه را یادآوری کرد و افزود: پنج شاخص در این وزارتخانه وجود دارد که باید بیش از پیش تقویت و از سوی مجموعه مدیران و کارکنان مورد توجه قرار گیرد که شامل صداقت، سلامت، کیفیت، زمان و اقتصادی کار کردن است.

در این نشست مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با معرفی نقش و جایگاه این شرکت در صنعت نفت کشور گفت: در گستره عملیاتی این شرکت ۴۵ میدان و ۶۰ مخزن هیدروکربوری بزرگ و کوچک قرار دارد که از آنها به طور میانگین روزانه حدود ۳ میلیون بشکه نفت، ۱۱۰ میلیون متر مکعب گاز و ۱۴۱ هزار بشکه مایعات گازی استحصال می شود.

دکتر هرمز قلاوند افزود: در زمان حاضر حدود ۸۰ درصد نفت و ۱۶درصد گاز کشور در حوزه عملیاتی این شرکت تولید می شود که بخشی از آن برای صادرات به پایانه های نفتی انتقال می یابد.

وی اضافه کرد: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب دارای ۵ شرکت بهره برداری نفت و گاز شامل کارون، مارون، آغاجاری، گچساران و مسجدسلیمان، ۲ شرکت فنی تخصصی پیراحفاری ایران و خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب و دو شرکت خدماتی و پشتیبانی ترابری و پشتیبانی نفت و خدمات رفاهی نفت است.

قلاوند اظهار داشت: در این مجموعه ۴۰ هزار نیروی انسانی رسمی و ارکان ثالث مشغول فعالیت هستند که وظیفه استخراج، فرآورش و انتقال نفت، گاز و میعانات گازی را انجام می دهند.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص فعالیت های هیئت مدیره این شرکت در سال جاری توضیح داد: از جمله این فعالیت ها راه اندازی کامل پروژه ایستگاه تزریق گاز آغاجاری، افزایش تعداد دکل های حفاری، ارتقا حقوق و دستمزد کارکنان، آسیب شناسی پروژه ها، راه اندازی دو کارخانه نمکزدایی آبتیمور و کرنج پارسی، تاسیس واحد ازدیاد برداشت مخازن و تعمیر خط لوله انتقال گاز ذیلایی و نفت دره نی به شمار می آید.

وی همچنین بکارگیری تلمبه های درون چاهی، بومی سازی قطعات توربین، بازسازی توربین های گوره، آغاز احداث ساختمان مجتمع قضایی انرژی و استخدام نیروهای جدید را از دیگر فعالیت هایی برشمرد که در کنار دستیابی و تحقق ۹۹٫۹۹ درصدی برنامه های تولید نفت و همچنین تلاش در عرصه حفاظت از محیط زیست پیرامونی شرکت حاصل شده است.

مهندس رستم قاسمی وزیر نفت به همراه معاونان و مدیران ارشد این وزارتخانه و شرکت ملی نفت ایران شامگاه چهارشنبه (۱۶ شهریور) برای بازدید از مجموعه بزرگ صنعت نفت کشور در استان خوزستان وارد اهواز، پایتخت نفت ایران اسلامی شد.

[1] [2] [3] [4]