سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

پیشرفت بزرگترین فاز میدان گازی پارس جنوبی از مرز ۸۰ درصد گذشت

مدیر بخش فراساحل فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی در شرکت پتروپارس از پیشرفت بیش از ۸۰ درصدی این بخش خبر داد.

دکتر غلامحسین تقی‌پور در گفت و گو با خبرنگار شانا، ضمن اشاره به پیشرفت مناسب بخش فراساحل فاز ۱۲ میدان گازی پارس جنوبی و گذشتن از مرز ۸۰ درصد یادآور شد: هر سه جکت سرِ چاهی این فاز در محل خود در دریا نصب شده‌اند و هم‌اکنون دو دستگاه ریگ حفاری به‌‌ صورت تمام ‌وقت مشغول عملیات حفاری چاه‌های گازی روی دو جکت SPD12A و SPD12C هستند.

مدیر بخش فراساحل فاز ۱۲ در شرکت پتروپارس افزود: حفاری چاه‌های سکوی SPD12A تا پایان امسال پایان خواهد یافت.

وی در ادامه از انتخاب پیمانکار برای تست نهایی سه خط لوله ۳۲ اینچ فاز ۱۲ هریک به طول تقریبی ۱۵۰ کیلومتر در دو هفته آینده خبر داد و گفت: عملیات تست هیدرواستاتیک این سه خط لوله ظرف چهار ماه آینده انجام شده است و درنهایت این سه خط لوله پیش‌راه‌اندازی می شوند و آماده دریافت گاز تولیدی سکوها برای انتقال به تأسیسات خشکی فاز ۱۲ خواهند بود.

پیشرفت ۶۰ درصدی ساخت سکوهای فاز ۱۲

مدیر بخش فراساحل فاز ۱۲ در شرکت پتروپارس از پیشرفت حدود ۶۰ درصدی ساخت سکوهای دریایی فاز ۱۲ خبر داد و گفت: عملیات ساخت سه سکوی فاز ۱۲ و تأسیسات جانبی آنها در خرمشهر ادامه دارد.

 

دکتر تقی پور با بیان این که هر یک از سه سکوی فاز ۱۲ وزنی معادل ۶ هزار تن دارند، اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی‌ها، قرار است نخستین سکوی این فاز تا پایان سال ۹۰ برای نصب در دریا بارگیری و حمل شود.

وی تصریح کرد: پیش از بارگیری و نصب نخستین عرشه فاز ۱۲، دو سکوی پایه، پل و سازه‌های نگهدارنده مشعل این فاز بهمن‌ امسال نصب خواهند شد.

به گزارش شانا، توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی، بزرگ ترین پروژه در دست اجرای شرکت پتروپارس است؛ این پروژه که ظرفیت تولید آن معادل ۳ فاز پارس جنوبی است، پیش بینی می شود گاز فاز ۱۲ پارس جنوبی پایان سال آینده از دریا به خشکی ارسال شود.

طرح توسعه فاز ۱۲ با هدف تولید روزانه ۷۵ میلیون مترمکعب گاز طبیعی، همچنین تولید روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد در سایت دوم منطقه ویژه پارس در دست اجراست.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۷۴۹۰ بازدید