سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN

صادرات ۵٫۳ میلیارد دلار محصولات پتروشیمی در ۵ ماه نخست امسال

از آغاز سال تا پایان مرداد ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن انواع محصول پتروشیمی به ارزش ۵٫۳ میلیارد دلار به کشورهای مختلف صادر شده است.

به گزارش شانا، ایران هم اکنون ظرفیت تولید ۵۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تن انواع محصول پتروشیمی را دارد که در پنج ماه ابتدای امسال بیش از ۱۷ میلیون تن از این ظرفیت تولید شده؛ درحالی که تنها ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از آن در داخل کشور فروخته شده است.

در این میان فروش داخلی محصولات پتروشیمی که هم‌اکنون به دلیل توسعه‌نیافتگی صنایع تکمیلی و پایین‌دستی حجم بسیار زیادی ندارد، فرصت را برای صادرات مازاد محصولات تولید شده بیش از پیش فراهم می‌کند؛ به گونه ای که صنعت پتروشیمی ایران موفق شده است در بسیاری از بازارهای خارجی حضوری فعال داشته باشد.

ایران پس از عربستان سعودی، در جایگاه دومین صادرکننده فرآورده‌های پلیمری به ترکیه قرار گرفته و تنها در تیر ماه ۲۱ هزار تن انواع مواد پلیمری را به این کشور صادر کرده است، ضمن این که ایران مقام اولین و دومین صادرکننده متانول به چین و اروپا را دارد.

افزون‌بر اینها پیش‌بینی شده است تا پایان امسال تولید محصولات پتروشیمی به ۴۶ میلیون تن برسد که از این میزان ۳۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول قابل فروش خواهد بود و افزون بر ۱۹ میلیون تن آن به صادرات اختصاص خواهد داشت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۶۲۶۵ بازدید