سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱۲ تیر ۱۴۰۱ EN

ذخیره سازی روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت‌خام صادراتی در مخازن سیری

روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت‌خام تولیدی از سکوهای دریایی منطقه سیری به مراکز تفکیک و نمک‌زدایی سیری وارد می شود و پس از طی فرآیندهای فرآورشی روزانه ۸۰ هزار بشکه نفت خام با استانداردهای صادراتی در مخازن ذخیره سازی می‌شود.

رئیس کارخانه های بهره برداری خشکی سیری در گفت و گو با خبرنگار شانا با بیان اینکه روزانه ۱۲۰ هزار بشکه نفت خام وارد شده به این کارخانه ها پس از نمک زدایی در دو کارخانه موجود، ذخیره و آماده صادرات خواهد شد، گفت: هم اکنون روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت خالص در مخازن ذخیره و آماده صادرات می شود.

مهندس مجید بختیاری افزود: سه مخزن یک میلیون بشکه ای و سه مخزن ۵۰۰ هزار بشکه ای برای ذخیره نفت خام صادراتی ایران در این مرکز قرار دارد.

وی ادامه داد: این کارخانه ها (مطابق با ظرفیت طراحی) آمادگی دریافت و صادرات روزانه ۱۵۰ هزار بشکه نفت را دارند که پس از فرآورش، آماده انتقال خواهد بود.

بختیاری گفت: از طریق این مرکز روزانه ۳۵ هزار بشکه آب به سکوی نصر و ۶۵ هزار بشکه به سکوی ایلام تزریق می شود تا مخازن به افت تولید دچار نشوند.

وی تصریح کرد: ظرفیت طراحی سامانه تزریق نصر ۸۰ هزار بشکه و ایلام ۱۶۰ هزار بشکه در روز است.

رئیس کارخانه های بهره برداری خشکی سیری افزود: این مرکز توانایی انتقال ۷۵ هزار بشکه نفت در ساعت به نفتکش ها را دارد.

وی گفت: این مجتمع روزانه حدود ۱۱۵ میلیون فوت مکعب گاز دریافت می کند که ۲۴ میلیون فوت آن به وسیله خط لوله به جزیره کیش منتقل و بقیه پس از تامین نیاز مراکز سیری سوزانده می شود؛ البته پس از راه اندازی مرکز ان جی ال سیری، هیچ گازی سوزانده نخواهد شد.

بختیاری افزود: اتاق کنترل این مرکز، بزرگ ترین اتاق کنترل شرکت نفت فلات قاره ایران است.

وی ادامه داد: کارکنان کارخانه های بهره برداری خشکی سیری همگام با دیگر مراکز موجود در جزیره می کوشند با رعایت اصول زیست محیطی، این جزیره را نخستین جزیره سبز خلیج فارس معرفی کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۱۳۲۹ بازدید