- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

وزیر نفت از فازهای پارس جنوبی بازدید کرد

مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت همزمان با آغاز ایام تعطیلات عید سعید فطر، امروز (پنج شنبه – ۱۰ شهریور) در سفر به عسلویه، از فازهای گازی ۱۵ و ۱۶، ۱۷ و ۱۸ و ۲۰ و ۲۱ بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت ساخت این فازها قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، در این سفر مهندس موسی سوری، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، سید پیروز موسوی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس و برخی از مدیران فازهای پارس جنوبی، وزیر نفت را در سفر به منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس همراهی کردند.
وزیر نفت همچنین در دیدار با کارکنان شاغل در پارس جنوبی، ضمن تبریک عید سعید فطر، تلاش، همت و سخت کوشی توانمندان و فعالان صنعت نفت در خط مقدم جبهه اقتصادی کشور را ستود و تصریح کرد: به طور قطع کار کردن در چنین شرایطی از سوی خداوند بدون اجر نخواهد ماند.
بازدید وزیر نفت از پارس جنوبی در حالی انجام می شود که عملیات احداث خطوط لوله ۲۳۰ کیلومتری فازهای ۱۵ و ۱۶ در خلیج فارس اخیرا به پایان رسیده است و با تاکید وی جبهه های مختلف کاری در فازهای یاد شده گسترده تر شده است.
فازهای ۱۵ و ۱۶ پارس جنوبی با دستیابی به متوسط پیشرفت فیزیکی ۷۴ درصدی دارای ۷۵ درصد پیشرفت در بخش خشکی است؛ به گونه ای که بخش خشکی این طرح شامل پالایشگاه آذر امسال به مدار راه اندازی اولیه وارد می شود.
بخش حفاری فازهای ۱۵ و ۱۶ نیز دارای پیشرفت ۶۷٫۸۰ درصدی و تاکنون از مجموع ۹۲ هزارمتر طول برنامه حفاری، ۵۱ هزار متر از آن به اجرا درآمده است.
مراحل ساخت سکوهای سرچاهی این دو فاز نیز از سوی سازندگان ایرانی به صورت قراردادمهندسی، خرید و ساخت (EPC ) در یارد بندرعباس ادامه دارد.
عملیات اجرایی فازهای ۱۷ و ۱۸ نیز با وضعیت بسیار خوبی در حال انجام است؛ عملیات خاکی فازهای ۲۰ و ۲۱ نیز در وضعیت مطلوبی است.
در همسویی با عملیات اجرای شش فاز یاد شده، زیرساخت های پشتیبانی از طرح های پارس جنوبی از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در دست ساخت است که به زوی برخی از این طرح های به بهره برداری می رسد.

[1] [2] [3] [4]