- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی از کشور صادر شد

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: از ابتدای امسال حدود ۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی از ایران صادر شده است.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران، جلیل سالاری گفت: هم اکنون ایران یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت کوره در سطح منطقه خاورمیانه است.

وی درباره آخرین وضعیت صادرات فرآورده های نفتی ایران با بیان این که از ابتدای سال جاری تاکنون حدود ۵۰۰ میلیون لیتر انواع فرآورده های نفتی ایران به بازارهای جهانی صادر شده است، گفت: سال گذشته هم درمجموع یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی توسط ایران صادر شده بود.

مدیرعامل شرکت ملی پخش با تاکید بر این که ایران سال گذشته یک میلیارد لیتر بنزین پایه، ۲۵۰ میلیون لیتر فرآورده نفتی و ۲۵۰ میلیون لیتر سوخت مایع از طریق مراکز بانکرینگ به بازارهای جهانی عرضه کرده است، تصریح کرد: هم اکنون کشورهای شرق و جنوب شرق آسیا از مهم ترین خریداران محصولات نفتی ایران به شمار می روند.

جلیل سالاری با اشاره به ظرفیت سازی های انجام گرفته برای سوآپ روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت خام گفت: همچنین به منظور صادرات، ترانزیت و سوآپ فرآورده های نفتی هم زیرساخت هایی ایجاد شده است.

وی با اعلام این که هم اکنون به طور متوسط روزانه حدود سه میلیون لیتر فرآورده نفتی از مسیر ایران، سوآپ می شود، افزود: تاکنون قراردادهایی به منظور صادرات فرآورده های نفتی با کشورهای افغانستان و عراق امضا شده است.

مهندس سالاری با اشاره به مذاکرات انجام شده با گرجستان و ارمنستان به منظور صادرات سوخت هواپیما گفت: با اجرای طرح های مختلف پالایشگاهی و تغییر در الگوهای پالایش نفت، امکان صادرات بیشتر انواع فرآورده های نفتی برای ایران به وجود می آید.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی همچنین با اشاره به ظرفیت سازی برای عرضه سالانه ۲٫۵ میلیون تن سوخت مایع از طریق مراکز بانکرینگ به کشتی های عبوری خلیج فارس تاکید کرد: درمجموع در اختیار گرفتن حدود ۲۵ درصد بازار بانکرینگ خلیج فارس، یکی از اهداف کلان شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران است.

وی با اشاره به آغاز شمارش معکوس برای راه اندازی یک مرکز جدید بانکرینگ در جزیره قشم افزود: با ایجاد این مرکز جدید سوخت رسانی دریایی و با توجه به کیفیت مطلوب نفت کوره ایران، امکان تصاحب سهم بیشتری از بازار بانکرینگ خلیج فارس فراهم می شود.

سالاری با اعلام این که ایران یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان و صادرکنندگان نفت کوره در منطقه خاورمیانه است، گفت: بر این اساس ایران با در اختیار داشتن سوخت با کیفیت و استاندارد بالا می تواند در بلند مدت سهم خود را در بازار بانکرینگ و عرضه سوخت به کشتی ها افزایش دهد.

[1] [2] [3] [4]