سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش ۵۰ درصدی بهره برداری از یک میدان گازی در ایران

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از نصب تجهیزات جدید روی چاه های میدان گازی وراوی خبر داد و گفت: برداشت از این میدان از حدود ۱۲٫۵ درصد به ۶۲٫۸ درصد و عمر میدان نیز به ۲۵ سال افزایش می یابد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، مهندس مهدی فکور برداشت کنونی از میدان وراوی را حدود هفت میلیون متر مکعب در روز خواند و گفت: در صورت نصب نشدن تجهیزات بیشتر برای افزایش فشار انتقال گاز، چرخه عمر این میدان با کاهش شدید فشار در سر چاه ها رو به رو می شود و عمر میدان نیز تا شش سال آینده به پایان می رسید.

وی ادامه داد: بر این اساس طرح احداث ایستگاه تقویت فشار در این میدان آغاز شد که با توجه به توان فنی متخصصان کشور و به منظور اشتغالزایی، از خدمات مشاوران و پیمانکاران ایرانی برای توسعه میدان استفاده و در نیمه دوم سال گذشته پروژه مهندسی پایه واگذار شد.

مهندس فکور گفت: با توجه به نیاز کشور به گاز، مطالعات برای افزایش نرخ تولید تا ۱۱ میلیون متر مکعب در روز انجام و با نصب تجهیزات، در دو مرحله عمر میدان تا ۲۵ سال افزایش می یابد و مجموع تولید از میدان تا ۷۴٫۸ میلیارد متر مکعب گاز شیرین طبیعی ارتقا خواهد یافت.

وی درباره مراحل اجرای این طرح گفت: کارهای مهندسی پایه این طرح تاکنون ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و این شرکت در نظر دارد از طریق انعقاد قرارداد اصلی با پیمانکار EPC به جذب تامین کننده مالی و شتاب بخشیدن به عملیات اجرایی طرح اقدام کند.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران تصریح کرد: بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در فاز نخست ایستگاه تقویت فشار گاز وراوی، فشار گاز از ۵۴ به ۱۰۳ بار برای سال های ۱۳۹۳ تا ۱۴۰۱ و از آن سال به بعد مطابق مطالعات انجام شده با کاهش تدریجی فشار سرچاهی میدان تا ۵۰ بار، فاز دوم ایستگاه از ۳۳ به ۵۴ بار خواهد رسید.

مهندس فکور گفت: برای جداسازی مایعات همراه گاز میدان وراوی (دو هزار و ۲۵۰ بشکه در روز) به احداث یک مرکز تفکیک نیاز است که گاز از خط لوله ۱۶ اینچ و انتقال مایعات گازی از طریق یک خط لوله شش اینچ برای تثبیت به پالایشگاه پارسیان ارسال خواهد شد.

وی یادآورشد: برآوردهای اولیه نشان می دهد در فاز اول پروژه ۶۰ میلیون و ۸۵۰ هزار یورو و در فاز دوم در سال های ۱۳۹۸ تا ۱۳۹۹ معادل ۳۴ میلیون و ۳۰۰ هزار یورو سرمایه گذاری می شود.

به گفته مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، احداث تفکیک گر به ظرفیت ۱۱ میلیون متر مکعب در روز برای جداسازی دو هزار و ۲۵۰ بشکه مایعات گازی در مرکز جمع آوری وراوی همراه با تجهیزات کاهش فشار و تجهیزات جانبی برای خط شش اینج، احداث ایستگاه تقویت فشار با مجموع توان ۱۹ هزار و ۸۰۰ اسب بخار و توسعه شبکه برق رسانی، تحصیل اراضی و مجوزهای زیست محیطی، از اقدام های لازم برای ایستگاه تقویت فشار وراوی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ شهریور ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۷۳۸۲ بازدید