سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

طرح تغذیه پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ نیمه دوم سال ۹۱ راه اندازی می‌شود

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: طرح تغذیه پالایشگاه گاز بیدبلند ۲ از نیمه دوم سال ۹۱ وارد مدار و به تدریج راه اندازی می شود.

دکتر هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: براساس برنامه ریزی، این طرح تا خرداد ۹۲ به ظرفیت کامل بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به این که طرح طبق برنامه در دست اجراست، یادآوری کرد: این طرح شامل پنج پروژه احداث واحدهای جدید تراکم و تزریق گاز است که در مناطق عملیاتی پازنان، گچساران و بی بی حکیمه مراحل ساخت را پشت سر می گذارد.

قلاوند با بیان این که تامین خوراک پالایشگاه در دست ساخت بیدبلند۲ به عهده این شرکت است، توضیح داد: با اجرای این طرح، روزانه یک میلیارد و ۸۰۰  میلیون فوت مکعب گاز از میدان های پازنان، بی بی حکیمه و گچساران جمع آوری و به این پالایشگاه ارسال می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: در اجرای این طرح، سه ایستگاه تراکم گاز در کارخانه های گاز و گاز مایع شماره ۹۰۰ و ۱۰۰۰ و کارخانه بازگردانی گاز پازنان، همچنین در بی بی حکیمه و گچساران برای جبران تزریق در میدان های نفتی احداث می شود.

وی افزود: با توجه به اینکه گازهای در نظر گرفته شده برای پالایشگاه گاز بیدبلند۲ به طور عمده ترش است که هم اکنون به مخازن تزریق می شود، برای جبران گازهای تزریقی به همان میزان از خط سراسری پنجم، گاز دریافت خواهد شد.

قلاوند اضافه کرد: اعتبار این طرح ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال است و پنج پروژه آن به روش EPC در قالب پنج قرارداد جداگانه به پیمانکاران داخلی واگذار شده است.

پالایشگاه بیدبلند۲ با ظرفیت پالایش روزانه نزدیک به ۵۷ میلیون مترمکعب گاز، در ۱۴ کیلومتری غرب شهرستان بهبهان در استان خوزستان و در زمینی به مساحت تقریبی ۲۰۰ هکتار در دست ساخت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ مرداد ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۱۸۸۸ بازدید