سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

فروش روزانه ۴ میلیون متر مکعب گاز به یک شرکت ترک

معاون وزیر نفت در امور گاز با اعلام توافق با یک شرکت خصوصی ترکیه، از امضای قرارداد فروش روزانه ۳ تا ۴ میلیون متر مکعب گاز به این شرکت در سال جاری خبر داد.

مهندس جواد اوجی در گفت و گو با خبرنگار شانا، از تقاضای یک شرکت خصوصی ترکیه برای دریافت روزانه ۳ تا ۴ میلیون متر مکعب گاز از ایران خبر داد و گفت: قیمت گاز یکی از چالش های ایران و این شرکت خصوصی ترکیه بود که خوشبختانه دوطرف از چندی پیش در این زمینه به توافق رسیده اند.

وی تصریح کرد: تحویل روزانه سه تا چهار میلیون متر مکعب به این شرکت ترک در مرز ایران خواهد بود و این معامله جدای از قرارداد کنونی صادرات روزانه ۲۵ تا ۳۰ میلیون متر مکعبی گاز ایران به ترکیه است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران ادامه داد: این شرکت خصوصی ترکیه، گاز را برای تبدیل به ال.ان.جی در این کشور نیاز دارد و با توجه به توافق های صورت گرفته ایران با این شرکت، امسال قرارداد فروش گاز به آن منعقد خواهد شد.

به گزارش شانا، ایران سالانه بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی (روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب) به ترکیه صادر می کند و در سال ۲۰۱۰ شرکت ملی گاز ایران به تعهد خود در این زمینه، به طور کامل عمل کرده است.

طبق قرارداد منعقدشده در اوت ۱۹۹۶ ایران باید سالانه ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به ترکیه صادر کند؛ صادرات گاز به ترکیه با رشد بی سابقه سالانه ۲۶ درصد در سال ۸۹ به مرز ۸ میلیارد متر مکعب رسید.

 

تاسیسات تقویت فشار و شبکه انتقال گاز ایران، ظرفیت انتقال روزانه ۳۰ میلیون متر مکعب گاز به ترکیه را دارد، ضمن آن که امکان افزایش ظرفیت صادرات گاز از خطوط و تاسیسات موجود تا سقف روزانه ۴۰ میلیون مترمکعب، معادل ۱۵ میلیارد متر مکعب در سال وجود دارد.

پیش بینی می شود با ساخت قطعات سوم و چهارم خط لوله ششم سراسری گاز، امکان انتقال روزانه ۹۰ میلیون متر مکعب گاز طبیعی به ترکیه و سایر کشورهای متقاضی در پایانه مرزی بازرگان فراهم شود.

هم اکنون بخش عمده گاز تحویلی به ترکیه از مسیر خط لوله ۳۶۵ کیلومتری تکاب- شاهین دژ- میاندوآب با ظرفیت انتقال روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز تا مرز بازرگان منتقل می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۵۹۳۰۹ بازدید