سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN

ثبت ۱۱۲ هزار نفرساعت آموزش اچ‌اس‌ای در طرح گوره- جاسک

رئیس اچ‌اس‌ای شرکت مهندسی و توسعه نفت از ارائه ۱۱۱ هزار و ۹۴۳ نفر ساعت آموزش تخصصی اچ‌اس‌ای با توجه به نیازسنجی‌های از پیش‌تعیین‌شده و توسط شرکت‌های ذیصلاح برون سازمانی و مدرسان مجرب در طرح انتقال نفت گوره- جاسک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، کوروش رضازاده  افزود: این آموزش‌ها شامل مسائلی در زمینه‌های رانندگی تدافعی، ایمنی پیش‌راه‌اندازی (PSSR)، پیشگیری و مقابله با کرونا، ارائه کمک‌های اولیه، مدیریت ریسک، پرمیت PTW، ایمنی برق، لیفتینگ و … بوده است.

وی درباره دیگر اقدام‌های انجام شده از سوی ستاد امور HSE&PD طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک عنوان کرد: بیش از ۱۲۰ مانور عملیاتی با مسائلی نظیر ریزش ترانشه، عملیات بک‌ولد، حمل بیمار مبتلا به کرونا، وقوع سیل و زلزله، اطفای حریق، مارگزیدگی، شکستگی و تروما و … برگزار شده است.

رئیس بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت مهندسی و توسعه نفت ادامه داد: با توجه به همجواری بخش‌های لایو با فعالیت‌های پرخطر باقیمانده از مرحله ساخت و فعالیت‌های تعمیراتی پرخطر، با هماهنگی کامل با گروه بهره‌بردار خطوط لوله و مخابرات ایران و با استفاده از تجربه شرکت‌های معتبر خارجی، سیستم SIMOPS اجرا شد و اقدام‌های لازم در زمینه پیشگیری از بروز شرایط بحرانی و مقابله با تغییرات آب‌وهوایی با توجه به موقعیت توپوگرافی و ارزیابی ریسک مخاطره‌های آب وهوایی منطقه در دستور کار قرار گرفت. در این زمینه می‌توان به فعالیت‌هایی مانند ایجاد سیل‌بند و هدایت آب به مسیر ایمن تخلیه و ایجاد کانال‌های هدایت سیلاب در اطراف ایستگاه‌ها اشاره کرد.

تمهیدهای مقابله با کرونا

رضازاده به ارزیابی ریسک دقیق و جامع از مسیرهای تردد از سوی شرکت‌های ذی‌صلاح و تهیه دستورعمل جامع مقابله و پیشگیری از ویروس کووید-۱۹ و تهیه رویه بازگشت به کار کارکنان نیز به‌عنوان دیگر فعالیت‌ها در حوزه اچ‌اس‌ئی طرح اشاره کرد و افزود: ضدعفونی و گندزدایی روزانه و مستمر اماکن کارگاهی و خوابگاهی، سرویس‌ها، ماشین‌آلات، تجهیزات و اماکن عمومی، تهیه مستمر تجهیزات بهداشتی از جمله ماسک، دستکش و مایع و ژل ضدعفونی‌کننده، اهدای هزاران بسته بهداشتی به مردم محلی با هماهنگی ستاد مدیریت کرونا در زمینه مسئولیت اجتماعی و ایجاد حس دوستی در برابر جوامع محلی، پایش روزانه نفرات، تب‌سنجی و پالس اکسیمتری و انجام آزمایش‌های سریع به محض ورود کارکنان یا بازدیدکنندگان به کارگاه‌ها و تهیه پاسپورت اختصاصی کرونا به‌عنوان مجوز ورود به کارگاه‌ها و انجام دیگر آزمایش‌های هفتگی CBC، CRP-P، ESR به‌ویژه برای نفرات بومی و انجام آزمایش PCR برای افراد مشکوک و علامت‌دار طبق نظر پزشک آن دسته از کارمنان که از مرخصی بازگشته‌اند نیز در این طرح به‌طور مستمر اجرا شده است.

وی گفت: در این زمینه تعداد خوابگاه‌ها در کمپ‌های اقامتی پیمانکاران نیز به منظور رعایت بیشتر پروتکل‌های بهداشتی و همچنین حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی افزایش یافت و  فضاهای مخصوص قرنطینه برای پیشگیری از آلودگی کارگاه‌ها و ماشین ویژه ایزوله به‌منظور حمل و جابه‌جایی بیماران کرونایی در نظر گرفته شد.

رئیس اچ‌اس‌ای شرکت متن با اشاره به جذب پزشک، به‌کارگیری آمبولانس تیپ A و B، به‌کارگیری افسر اختصاصی کرونا در همه کارگاه‌ها برای تقویت گروه بهداشت و درمان و مدیریت بهتر کنترل ویروس کرونا نیز اشاره و تصریح کرد: هزینه‌های انجام شده به منظور مقابله با کرونا در این طرح ملی با هدف جلوگیری از هرگونه توقف و تاخیر صرف شده است.

رضازاده یادآور شد: با وجود حضور مستمر حدود ۱۰ هزار نفر نیروی انسانی در زمان اوج کار و همجواری با استان‌های قرمز همچون بوشهر و هرمزگان، هیچ کارگاهی به‌دیل شیوع ویروس کرونا تا این تاریخ تعطیل نشده و هیچ مورد فوتی تا این تاریخ در این زمینه گزارش نشده است.

حضور مستمر کارشناسان و سرپرست اچ‌اس‌ئی طرح در عملیات

وی در ادامه به تهیه نرم‌افزار جامع و راهبردی  اچ‌اس‌ئی با ماژول‌های کاربردی و خروجی‌های مفید و اختصاص بودجه متناسب در این زمینه اشاره کرد و گفت: همچنین تهیه و پیاده‌سازی ساختار شکست جامع اچ‌اس‌یی در راستای مدیریت بودجه این حوزه برای نخستین بار در طرح‌های شرکت متن عملیاتی و دستورعمل جامع ارزیابی عملکرد پیمانکاران و سیستم امتیازدهی برای شناسایی نقاط قوت و ضعف و بهبود وضع اچ‌اس‌ئی پیمانکاران نیز تهیه شده است.

رئیس اچ‌اس‌ای شرکت متن با اشاره به تخصیص و پرداخت معادل ۶۰ درصد بودجه مصوب بخش اچ‌اس‌ئی به پیمانکاران و مشاورین پروژه تا این تاریخ، عنوان کرد: پایش‌های خوداظهاری زیست‌محیطی توسط آزمایشگاه معتمد سازمان محیط زیست انجام می‌شود و بودجه لازم برای مشاور محیط زیستی پروژه برای اطمینان از انجام تمهیدهای محیط زیستی یادشده در EIA پروژه تخصیص داده شده است.

رضازاده افزود: حضور مستمر کارشناسان و سرپرست اچ‌اس‌ئی طرح در کارهای عملیاتی به صورت هفتگی و مستمر برای اطمینان از عملکرد صحیح و ابلاغ بیش از ۲۰۰ صورتجلسه کارگاهی و نامه‌نگاری منجر به ایجاد بهبود در زمینه وضع اچ‌اس‌ئی و پدافند غیرعامل پیمانکاران و پیاده‌سازی سیستم تشویق و تنبیه در میان پیمانکاران و مشاوران برای ایجاد حس انگیزه و رقابت در بین ایشان و  ایجاد فرهنگسازی از دیگر فعالیت‌های قابل اشاره در این زمینه است.

رضازاده، کارکرد تجمعی طرح را ۳۳ میلیون و ۵۷۹ هزار و ۱۴۶ نفر ساعت اعلام کرد و گفت: آمار تجمعی کارکرد کارکنان اچ‌اس‌ئی حدود ۶۱۶ هزار نفر ساعت بوده و برای ۳۰۳ نفر نیروی پیمانکار و ۵۱ نفر نیروی مشاور اشتغالزایی انجام شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ تیر ۱۴۰۰ساعت: ۰۸:۳۷۳۵۰ بازدید