سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN

بورس نفت ایران مرکز قیمت گذاری نفت خام می شود

سرپرست وزارت نفت با تاکید بر اینکه بورس نفت ایران محلی برای حضور کشورهای مختلف و قیمت گذاری نفت خام خواهد شد،گفت: با افتتاح بورس نفت یک بار دیگر در تاریخ صنعت نفت کشور، نفت ملی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس محمد علی‌آبادی در مراسم افتتاح رسمی بورس نفت که ظهر امروز(چهارشنبه – ۲۲ تیر) انجام شد، بورس نفت را مرکز پایش لحظه‌ای قیمت‌های جهانی نفت برای ایران توصیف وخاطرنشان کرد: با راه‌اندازی بورس نفت، بازار جدیدی در کشور شکل می‌گیرد که گردش مالی بسیار بالایی خواهد داشت.

وی با بیان اینکه در آینده تالار معاملات نفت‌خام بورس کالای ایران به مرکزی برای حضور بسیاری از کشورها برای قیمت‌گذاری نفت‌خام تبدیل خواهد شد، تصریح کرد: با راه‌اندازی این بورس و انجام داد و ستدهای داخلی و خارجی، امکان پایش و مانیتور لحظه به لحظه اطلاعات جهانی قیمت نفت‌خام برای کشور فراهم می‌شود.

سرپرست وزارت نفت با بیان اینکه باید با مشارکت سرمایه‌گذاری‌های مردمی، روند جذب سرمایه و منابع مالی در پروژه‌های صنعت نفت تسریع شود، یادآوری کرد: با ادامه فعالیت بورس نفت سرمایه‌های زیادی که در اختیار مردم است، یکپارچه شده و در اختیار توسعه صنعت نفت قرار می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه شتاب‌دهی به انجام طرح توسعه میادین مشترک نفت و گاز و به‌ویژه پارس‌جنوبی یکی از دغدغه‌های اصلی وزارت نفت و دولت است، گفت: با فعال شدن بورس نفت و حضور پر رنگ بخش خصوصی در این عرصه، با مشارکت‌های بیشتر مردمی، برنامه‌های با اولویت صنعت نفت در توسعه پارس‌جنوبی و میادین مشترک با عراق نیز تسریع می‌شود.

مهندس علی‌آبادی با بیان اینکه سرمایه‌گذاری صرف از منابع ملی و دولتی پاسخگوی حجم عظیم سرمایه‌گذرای مورد نیاز در صنعت نفت نخواهد بود، ا‌ظهار کرد: ولی با تداوم فعالیت بورس نفت، می‌توانیم ادامه این سرمایه‌گذاری‌های سنگین را با مشارکت مردم عملیاتی کنیم.

براساس این گزارش، مراسم راه‌اندازی رسمی بورس نفت با عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت‌خام سنگین صادراتی از ظهر امروز آغاز شد؛ عرضه نفت در تالار بین المللی بورس در کیش انجام گرفت که مسئولان از طریق ویدئو کنفرانس در جریان این عرضه قرار گرفتند.

این مراسم با حضور دکتر رحیمی معاون اول رئیس جمهوری، مهندس محمد علی‌آبادی سرپرست وزارت نفت، دکتر سید شمس‌الدین حسینی وزیر امور اقتصادی و دارایی، علی صالح آبادی رئیس سازمان بورس اوراق بهادار، سید علی اکبر هاشمیان مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران، مهندس قلعه بانی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مهندس بیات مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، دکتر خالدی معاون بین‌الملل و بازرگانی وزارت نفت، دکتر میرمحمد صادقی معاون توسعه منابع انسانی و مدیریت وزارت نفت و سایر مسئولان اقتصادی کشور حضور داشتند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۵ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۵۰۴۴۰ بازدید