سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

مبادله ی نفت خام در بورس؛شاید وقتی دیگر

امروز نخستین عرضه نفت خام در بازار بین المللی بورس در کیش در حالی صورت گرفت که با وجود تعامل سازنده و مثبت شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت با خریداران، تا پایان مهلت عرضه نفت خام در تابلوی بورس، توافق نهایی در خصوص شرایط خرید از سوی عرضه کننده و خریدار صورت نگرفت.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، امروز (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) عرضه ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام سنگین میدان بهرگان در بازار بین المللی بورس واقع در کیش انجام شد و با وجود حضور ۶ خریدار و تعامل مثبت شرکت ملی نفت ایران با خریداران، اما در پایان آخرین فرصت واگذاری، توافقی در خصوص شرایط مطرح شده خریدار و الزامات عرضه کننده، صورت نگرفت و نفت در یک قدمی بورسی شدن متوقف شد.

غفاری؛ مدیر تالار بورس که به عنوان واسط میان عرضه کننده و کارگزاران خرید کالا حضور داشت، در جریان معامله بر این نکته که قیمت ارایه شده از سوی عرضه کننده بر اساس نرخ استاندارد جهانی تعیین شده و برای ۲۰ درصد پیش پرداخت محقق خواهد شد، تاکید کرد.

در عین حال نخستین عرضه نفت خام با قیمت اولیه ۱۱۲٫۶۵ دلار با پرمیوم یک دلار از سوی شرکت ملی نفت ایران، بر روی تابلوی بورس نفت درج شد که بر اساس رقم استاندارد جهانی برای عرضه نفت خام سنگین تعیین شده بود.

قیمت پایه از سوی شش خریدار نیز ۱۰۰ دلار تعیین شد و با نوسانی با شیب ملایم در نهایت به ۱۰۹٫۶۵ دلار رسید؛ این در حالی است که شرکت ملی نفت ایران نیز به عنوان عرضه کننده، رقم یک دلار پرمیوم خود را صفر کرده و رقم پایه ۱۱۱٫۶۵ دلار را برای هر بشکه نفت خام سنگین میدان بهرگان تعیین کرد.

اگرچه این اقدام شرکت ملی نفت ایران، نشانگر بیشترین میزان تعامل این شرکت در جهت حمایت از خریداران بود، اما در نهایت شروط مطرح شده از سوی خریدارانی که بالاترین رقم را اعلام کرده بودند از سوی عرضه کننده مورد موافقت قرار نگرفت.

خریداران درخواست تخفیف ۲ دلاری برای قیمت نفت خام از سوی شرکت ملی نفت ایران را داشتند و حتی یک خریدار حاضر شد که با سه برابر شدن حجم عرضه نفت خام، میزان تخفیف را به ۱٫۸ دلار برساند که به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، از آنجایی که هیچ امکانی برای عرضه نفت خام بیشتر در اولین مرحله فروش وجود نداشت این پیشنهاد رد شد.

قلعه بانی؛ مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، در جریان این عرضه با اعلام این مطلب که هم اکنون مشکلی در فروش نفت خام با قیمت پایه اعلام شده وجود ندارد، گفت: حذف یک دلار پرمیوم نیز تنها در راستای حمایت از خریداران و افتتاح بورس نفت لحاظ شده است.

در ادامه مذاکراتی درباره نحوه پرداخت وجه نفت خام از سوی خریداران از طریق بانک های خارج از کشور مطرح شد، که با موافقت وزیر اقتصاد، سرپرست وزارت نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، قرار شد امکان واریز وجه از بانک های ملی و صادرات خارج از کشور برای واریز به بانک مرکزی فراهم شود.

با این وجود آخرین پیشنهاد خریدار مبنی بر خرید با ضمانت ۳۰ روزه به قیمت مصوب شرکت ملی نفت ایران با پرمیوم صفر، از سوی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و سرپرست وزارت نفت مورد تایید قرار نگرفت. سید محسن قمصری؛ مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در جریان روند عرضه نفت خام بر این نکته تایید کرد که پرمیوم صفر تنها در راستای خرید نقدی نفت خام انجام خواهد شد و در صورت خرید مدت دار؛ پرمیوم ۳۰ سنت به ازای هر بشکه نفت خام لحاظ خواهد شد.

با ارایه این توضیح و همزمان با اتمام زمان مهلت داده شده از سوی بورس به خریدار و عرضه کننده، توافق نهایی در خصوص معامله نفت خام صورت نگرفت و نفت در یک قدمی بورسی شدن متوقف شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، نخستین عرضه نفت خام در بازار بین المللی بورس در کیش امروز (چهارشنبه ۲۲ تیرماه) با حضور محمد رضا رحیمی؛ معاون اول رییس جمهوری، محمد علی آبادی؛ سرپرست وزارت نفت، سید شمس الدین حسینی؛ وزیر اقتصاد و دارایی، احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، علی صالح آبادی؛ رییس سازمان بورس و اوراق بهادار، سید علی اکبر هاشمیان؛ مدیرعامل بورس کالای ایران و شماری از مدیران بلندپایه شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه در محل بورس کالای ایران برگزار شد.

معاملات انجام شده در بازار بین المللی بورس واقع در جزیره کیش صورت گرفت و ارتباط بین خریداران و عرضه کننده (شرکت ملی نفت ایران) از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۴۹۴۳۶ بازدید