سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

افزایش ذخایر قابل استحصال هیدروکربور در میدان نفتی زیلایی

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب از شناسایی ساختارهای جدید و افزایش ذخایر قابل استحصال هیدروکربور در میدان زیلایی در شمال استان خوزستان خبر داد.

دکتر هرمز قلاوند در گفت و گو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب در این باره توضیح داد: کارشناسان این شرکت در بررسی تفسیر اطلاعات به دست آمده در لرزه نگاری سه بعدی این میدان به حداقل هفت ساختار جدید در این موقعیت دست یافتند که نشان می دهد ذخایر هیدروکربوری این میدان به نسبت قابل توجهی افزایش یافته است.

وی با بیان این که آمار رسمی حجم این ذخایر در آینده اعلام خواهد شد، گفت: یکی از  ساختارها (G) که در حدفاصل دماغه غربی میدان نفتی مسجدسلیمان و زیلایی قرار دارد دارای ظرفیت بالقوه است که در آینده نزدیک با حفر چاه میزان هیدروکربور آن مشخص خواهد شد.

قلاوند افزود: همچنین در ساختار (A) که در بین میدان نفتی لالی و زیلایی واقع و چاه شماره ۱۵ در آن حفاری شده و دارای تولید بسیار خوبی است امکان حفاری های جدید وجود دارد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار داشت: پروژه لرزه نگاری سه بعدی این میدان در محدوده ای به وسعت ۷۸۶ کیلومتر مربع در گستره غرب شهرستان مسجدسلیمان تا شمال غرب شهرستان گتوند در مدت دو سال (۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹) انجام شد.

وی افزود: میدان نفتی زیلایی از نظر زمین شناسی یک ساختمان پیچیده است و  تمامی مراحل لرزه نگاری سه بعدی این میدان از طراحی برنامه عملیات تا تفسیر اطلاعات برای نخستین بار توسط کارشناسان این شرکت انجام شده است.

قلاوند گفت: با توجه به تغییرات عمده ای که در نتیجه تفسیر و تحلیل عملیات لرزه نگاری سه بعدی اخیر حاصل شد نتایج جالب و تازه ای به دست آمد که از آن جمله تعیین دقیق وضعیت ساختاری میدان نفتی زیلایی است که بسیار متفاوت از نقشه های قدیمی است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اضافه کرد: از دیگر نتایج به دست آمده شناسایی ساختارهای اقماری و کناری در محدوده این میدان شامل ساختارهای A، B، C، D، E، F و G است که ظرفیت های جدید نفت و گاز در برخی ساختارها قطعی است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۲۲۷۴۲ بازدید