سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۴ مهر ۱۴۰۱ EN

گفتگو با سرکار خانم رشاد همکار فعال در امور خیریه

لطفا خودتان را معرفی نمایید و از تحصیلاتتان برایمان بگویید.

بنده مهرانگیز رشاد متولد ۱۳۴۷، از شهرستان عجب شیر میباشم. تحصیلاتم در مقطع کارشناسی، رشته علوم کامپیوتر- نرم افزار از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و در مقطع کارشناسی ارشد، رشته MBA  سیستم های اطلاعاتی و فناوری اطلاعات از دانشگاه پیام نور است. از سال  ۱۳۷۱  در شرکت ملی نفت ایران واحد ICT  مشغول به کارشدم و هم اکنون به عنوان سرپرست اجرایی پروژه سامانه اطلاعات بالادستی در شرکت مهندسی و توسعه نفت فعالیت دارم.

خارج از حیطه کاری در چه حوزه هایی فعالیت می کنید؟

در بهمن ماه سال۹۵ گروه مردمی، با نام آبی آسمانی را با هدف حمایت از دانش آموزان مناطق محروم یا مناطق کم برخوردار تشکیل دادم. به عنوان اولین کار اجرایی، ما هم اکنون در زمینه ساخت مدرسه و ایجاد فضای آموزشی استاندارد در حال فعالیت می باشیم که بنده مدیریت  اجرایی پروژ ه های آبی  آسمانی را بعهده دارم. البته در بخش آموزش دانش آموزان این مناطق کارهایی در دست اقدام میباشد.

آیا هدف خاصی برای قدم گذاشتن در این راه داشته اید؟

در فطرت هر انسانی کمک به دیگران و نوع دوستی وجود دارد.  به نظر بنده هر فردی در هر موقعیت و شغلی که هست در صورتی که برای جامعه و اطرافیانش مفید باشد، قدم در راه خیر گذاشته است و خیر میباشد. من و دوستانم با انتخاب جامعه دانش آموزان، هدفمان گسترش دانش و فرهنگ و محرومیت زدایی در حوزه آموزش می باشد. امیدواریم سهمی هرچند اندک در آبادانی ایران عزیزمان داشته باشیم و مصداق این شعر باشیم.

” دگر کاشته ما خوردیم             ما هم می کاریم دیگران بخورند”

مشوق شما چه کسانی بودند؟

شروع این فعالیت بیشتر یک انگیزه شخصی بوده، البته پس از فوت برادرم و تالمات روحی که برای هر شخصی بعدِ از دست دادن عزیزش به وجود می آید، ‌احساس کردم در جهت شادی روح آن مرحوم، کارهای خیر و خداپسندانه انجام دهم. به علت علاقه برادرم در بحث آموزش، این مسیر را انتخاب کردم.

 در این مسیر تا کنون موفق به انجام چه کارهایی شده اید؟

از سال ۹۶ تا کنون ۴ پروژه ساخت مدرسه را فعال کرده ایم.  اولین مدرسه در روستای شهردراز ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان است، که در مهرماه ۹۷ با نام آبی آسمانی ۱  بی آسمانی ۱تتتکمنکمنطظبه بهره برداری رسید. این مدرسه دارای ۶ کلاس آموزشی است و هم اکنون ۳۰۰ دانش آموز در  آن به تحصیل مشغول هستند. مدرسه دیگری در روستای کچ (نوک آباد خاش استان سیستان و بلوچستان) با ۲ کلاس آموزشی و ۳۲ دانش آموز، در مهر ماه ۹۸  افتتاح شد.  همچنین مدرسه آبی آسمانی ۳ ، در روستای جوکان بنت نیک شهر(استان سیستان و بلوچستان)  با ۳ کلاس آموزشی و ظرفیت ۶۰ دانش آموز که تا پایان ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید. ما  در استان خوزستان  در (غرب کارون)  روستای ام الدبس شهرستان بستان، یک دبیرستان دخترانه  در حال ساخت داریم  که امیدواریم این مدرسه نیز تا پایان سال ۹۸ به بهره برداری برسد.

از دیگر فعالیت های ما توزیع لوازم التحریر، کیف، کفش و روپوش مدرسه برای دانش آموزان عزیزمان و همچنین توزیع مواد غذایی برای ایام خاص به ویژه در روستاهای کپرنشین می باشد.

برای آینده خود چه برنامه ای دارید؟

تا زمانی که کمبود فضای آموزشی باعث محرومیت فرزندانمان از تحصیل شود، این راه را ادامه خواهم داد.

به نظر شما این فعالیت ها چه تاثیری بر زندگی شخصی شما گذاشته است؟

فردی که خود را وقف خدمت به جامعه و مردمانش میکند بدون شک برکات خودسازی و خداشناسی را در زندگی خود احساس خواهد کرد. آرامش و نشاطی که در زندگی خیرین وجود دارد نتیجه رفتار خیرخواهانه آنهاست. من خود را در مقام یک خیر نمیبینم و آرزو دارم که روزی یک خیر واقعی باشم ولی با این وجود در پایان سفرهایم به استان سیستان و بلوچستان علیرغم سختی سفر با انرژی مضاعف بازمیگردم  که یادآور  آیه شریفه

” و مَن یعمل مثقال ذره خیر یره” برای من هست.

به نظر شما چگونه میتوانیم سایرین را به این امر تشویق کنیم؟

روش تشویق دیگران، در هر امر نیکی مهم است. گاهی با چند کلمه ساده می توانیم مشوق خوبی برای دیگران باشیم یا با شفاف سازی و نشان دادن نتایج کار، میتوانیم دوستانمان را در این امر سهیم کنیم.

غیر از انجام امور خیریه(ساختن مدرسه) فعالیت دیگری نیز دارید؟

هنر مردم سیستان و بلوچستان سوزن دوزی است که از کودکی آن را آموزش میبینند. در این زمینه نیز قصد داریم با هدف رواج این هنر ایرانی کار آفرینی به وجود بیاوریم که منبع درآمدی برای آنها نیز باشد. تا کنون نیز کم و بیش اقداماتی انجام شده و گروهی با نام دختران آبی آسمانی در فضای مجازی نیز در حال فعالیت در این زمینه میباشد.

در اوقات فراغت چه میکنید؟

در حقیقت اوقات فراغت زیادی ندارم ولی اگر فرصتی باشد ترجیح میدهم به سفر بروم.

خاطره خوبتان را برایمان تعریف کنید.

اولین روز کلنگ زنی در ایرانشهر بودیم، برخورد خوب و گرم و صمیمی مردمان آنجا بهترین خاطره را برای من ساخته است.

چه آرزویی دارید؟

همه مردم ایران سلامت و شاد و موفق باشند، به ویژه دوستانم که در کنارشان و همراهشان در کار خیر قدم گذاشته ام و آرزو میکنم تمام حس خوبی که من از این کار نیک تجربه کردم آنها نیز تجربه کنند، و همچنین امیدوارم هیچ فرزند ایرانی بخاطر فقر مالی از خواندن و نوشتن محروم نباشد.

خوشبختی یعنی چه؟

خوشبختی چیزی نیست که بتوان نقشه آن را کشید. خوشبختی به سمت کسی می آید که عاشقانه زندگی کند و به دیگران مهر بورزد  که در نهایت با رفتار درست خود، خوشبخت زندگی خواهد کرد.

حرف آخر…

از روابط عمومی شرکت متن بابت شروع و ادامه این برنامه خوب تشکر میکنم و امیدوارم روز به روز پربارتر از قبل باشد. همچنین از دوستانی که در این مسیرنیک کنار من هستند سپاسگزارم و از خداوند مهربان برای یکایک این عزیزان بهترینها را آرزومندم.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ دی ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۵۹۱,۱۰۳ بازدید