سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

توضیح شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص خبر”تراژدی بزرگترین میدان نفتی ایران/معطلی ۶ ساله تولید” به نقل از خبرگزاری مهر مورخ ۹۸/۰۷/۰۲

با عنایت به انتشار اخباری در برخی رسانه ها و فضای مجازی مبنی بر عنوان  “تراژدی بزرگترین میدان نفتی ایران/ معطلی ۶ ساله تولید” لازم است  نکاتی جهت تنویر افکار عمومی و رفع ادعای خلاف واقع طرح شده به اطلاع مردم شریف ایران ارائه گردد.

۱- بر خلاف مطالب خلاف واقع مندرج در صدر گزارش مبنی بر اینکه “پس از اخراج شرکت CNPC از میدان نفتی آزادگان جنوبی در سال ۹۳ حفاری انجام شد اما تولید از این میدان شروع نشد.” به اطلاع می رساند اولاً تولید از این میدان از یک دهه پیش شروع شده است و همچنان ادامه دارد، ثانیاً شرکت ملی نفت ایران، با تکیه و اعتماد به مدیران و توان پیمانکاران داخلی همچنین توانمند سازی و سازماندهی نیروهای بومی، توسعه این میدان مشترک عظیم نفتی را ادامه داده و در سال ها ۱۳۹۴، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶و ۱۳۹۷ طی ۵ مرحله،  تولید از این میدان ۴ برابر و ظرفیت تولید ۵ برابر شده است.

۲- در راستای امر توسعه در این میدان نفتی لازم به ذکر است، با توجه به شرایط کنونی کشور و خصوصاً تحریم‌های ظالمانه، ؛ هیچگاه شرکت ملی نفت ایران محدود به یک برنامه واحد نبوده است و به اقتضای شرایط، بودجه و اولویت ها، روش‌های جایگزین و منعطف را برای توسعه هر چه سریعتر این میدان نفتی مشترک برنامه ریزی و اجرا می نماید.

۳- فرآیند تولید از چاههای تکمیل شده در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، هیچگاه بمنظور تکمیل واحد فرآورش مرکزی متوقف نشده است و متناسب با چاه های حفاری شده، با استفاده از همه ظرفیت های موجود در حوزه غرب کارون به فعالیت خود ادامه می دهد. در این راستا می توان به استفاده از واحد فرآورش سیار برای اولین بار در کشور اشاره کرد که مبدایی برای تغییر در روش احداث واحدهای فرآورش به شیوه قدیمی در صنعت نفت شده است.

۴- در شرایط ناشی از تحریم های ظالمانه و جنگ اقتصادی ، اعلام، درج اطلاعات و افشای آمار و ارقام تولید یک میدان نفتی مشترک در رسانه عمومی و سیاه نمایی دستاوردهای اقتصاد مقاومتی فرزندان این مرز و بوم که با تکیه بر توان و دانش بومی، امکان ساخت داخلی بیش از ۸۵ درصد تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بخش بالا دستی را فراهم آورده است، را به دشواری میتوان خیر خواهانه، منصفانه و حرفه ای تلقی نمود.

۵- شرکت ملی نفت ایران، بدلیل ویژگیهای خاص طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی همانند سایر پروژه های مهم و استراتژیک ملی، اهتمام ویژه ای به این طرح  معطوف داشته است و با توجه به شرایط و محدودیت های موجود، تاکنون بیشترین تمرکز و توجه به این طرح عظیم و ملی صورت پذیرفته است.

۶- فعالیتهای فاز اول طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، من جمله واحد فراورش مرکزی(CTEP ) با رعایت کامل موازین حقوقی و قراردادی تعیین تکلیف شده است. بخش عمده ای از تجهیزات واحد مذکور(دیر تحویل) ساخته و حمل شده است. سایر فعالیت ها نیز با شتاب قابل قبولی در حال اجرا می باشد.

علیرغم نشر گسترده اکاذیب که موجبات ایجاد فضای یاس و دلسردی و کمک به اهداف دشمنان اسلام و کشور عزیزمان ایران را فراهم می سازد، به استحضار می رساند هم اکنون با  اعتماد به مدیران خدوم و جهاد گر صنعت نفت و با تکیه به توان پیمانکاران و سازندگان داخلی، در جنگ نابرابر اقتصادی، سهم برداشت صیانتی از این حوزه بیش از رقیب و شریک همسایه است. رقیب و شریکی که در جذب سرمایه، بکارگیری شرکت های صاحب نام بین المللی و همچنین استفاده از  تجهیزات، دانش و تکنولوژی روز دنیا هیچگونه محدودیتی ندارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۱۵:۴۱۱,۳۲۶ بازدید