- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

نحوه تامین اعتبار پروژه ذخیره‎سازی نفت خام گوره در دست بررسی است

نحوه تامین اعتبار پروژه مخازن ذخیره سازی نفت خام گوره به منظور تکمیل مراحل اجرایی و بهره برداری از آن به یکی از دو روش BOT یا اعتبارات بند (ق) در دست بررسی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، کارشناسان مدیریت برنامه ریزی تلفیقی به همراه نمایندگان امور انرژی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و شرکت متن به منظور بررسی آخرین وضعیت مراحل اجرایی پروژه ذخیره سازی استراتژیک نفت خام منطقه گوره، از کارگاه این پروژه بازدید کردند و طی جلسه های کارشناسی، روش تکمیل پروژه، موانع و مشکلات مالی و تامین اعتبار آن را مورد بررسی قرار دادند.

بنا بر این گزارش، هم اکنون ساخت مخازن بتنی به ظرفیت ۴ میلیون بشکه همراه با ایستگاه تلمبه خانه و اتاق کنترل انجام شده و بخشی از آن مورد آزمایش قرار گرفته است. در ضمن بخش چشمگیری از تجهیزات، کالا و مواد لازم به منظور تکمیل مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازی تهیه و در انبار کارگاه موجود است.

هزینه کارهای باقیمانده شامل تکمیل مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازی تجهیزات از سوی شرکت متن برآورد شده و تصمیم‌گیری در خصوص چگونگی تکمیل پروژه و بهر‌ه‌برداری از مخازن ذخیره نفت خام گوره، در دستور کار است.

در نشست پیگیری طرح‌های شرکت مهندسی و توسعه نفت، تکمیل مراحل اجرایی این پروژه و بهره‌برداری از آن به روش BOT پیشنهاد شده است. همچنین در صورت تخصیص ظرفیت مخازن استراتژیک نفت خام به نفت خام غرب کارون، امکان تأمین اعتبار آن از محل اعتبارات بند (ق) تبصره (۲) قانون بودجه سال ۱۳۹۳ نیز می تواند مورد بررسی قرار گیرد.

گفتنی است، اجرای پروژه های ذخیره سازی نفت خام به عنوان واحدهای پایین دست بهره برداری، موجب کاهش دفعات توقف ناخواسته تولید چاه ها به دلیل اختلال در مراحل ارسال و صادرات نفت خام خواهد شد که در کاهش هزینه بهره برداری از چاه ها موثر است.

[1] [2] [3] [4]