سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN
سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی آزادگان جنوبی :

افزایش ۷۰ هزار بشکه ای نفت تاپایان سال ۹۷ تحقق می‌یابد

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از تولید فعلی یکصدهزار بشکه ای نفت در روز از میدان آزادگان جنوبی خبر داد و افزود: در تلاش هستیم که با بهره‌برداری از چاه‌های حفاری شده  این عدد تا پایان سال، روزانه  ۷۰  هزار بشکه افزوده ‌شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، محمد علی اژدری با اشاره به حفاری‌های انجام شده جدید در این میدان گفت : هم اکنون تعداد ۱۳ دکل حفاری که همه از پیمانکاران ایرانی هستند در منطقه در حال کار بوده و مناقصه حفاری ۱۰ حلقه چاه جدید نیز در دست اجرا می‌باشد که ظرف هفته آتی مناقصه‌های مربوط به آن تعیین تکلیف شده و تعداد دکل های حفاری از ۱۳ به ۱۷ خواهد رسید همچنین پیش بینی میشود ظرف ۹ ماه آینده شاهد اتمام عملیات حفاری در میدان آزادگان جنوبی باشیم .

اژدری ترمیم فرسایش بوجود آمده در مسیر های ارتباطی چاه ها را در حد یک پروژه جدید در میدان آزادگان جنوبی  دانست و گفت: به دلیل بالا آمدن آب هور العظیم و برخورد امواج آنها با دیواره ی راه های ارتباطی ، شاهد فرسایش راههای ارتباطی هستیم که این موضوع موجب شده تا حجم کار زیادی تعریف و نسبت به ترمیم و تحکیم،  اقدامات لازم صورت بگیرد.

اژدری تصریح کرد:  هم اکنون بخش به بخش ترمیم و محکم سازی محور های آسیب دیده در حال انجام است اما پیش بینی میشود که ظرف یک ماه آینده به حجم آنها افزوده شود و به همین منظور مقدمات قانونی برگزاری مناقصه و شرح کار در حال تدوین نهایی است.

وی در پاسخ به چگونگی سرعت در انجام این بخش  خاطر نشان کرد: برای سرعت در اتمام این پروژه از تعدادی پیمانکار عملیات خاکی استفاده خواهد شد و هم اکنون به دلیل ورود حجم کم آب و سرعت بالای تبخیر ، فرصت خوبی برای عملیات ترمیم فراهم شده است.

بنابراین گزارش، هدف از توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام( با احتساب تولید زود هنگام) در فاز نخست و افزایش تولید روزانه ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام( جمعاً به میزان ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ مرداد ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۲۹۲,۲۵۹ بازدید