سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
وزير نفت:

تکلیف تمام میدان‌های مشترک تا ۴ سال آینده مشخص می شود

وزیر نفت با بیان اینکه تمامی میادین مشترک تا پایان سال تعیین تکلیف می شوند؛ گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، در حال آماده کردن بسته ۵ میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میدان های در حال تولید ظرف ۲ سال آینده هستیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، بیژن زنگنه صبح امروز (۱۸ مهر) در مراسم افتتاحیه سومین کنگره راهبردی نفت و نیرو، با اعلام این خبر افزود: البته تعیین تکلیف به معنای توسعه کامل نیست، بلکه باید چارچوب واگذاری ها و توسعه نهایی میدان ها مشخص شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون روند انجام مذاکرات در حوزه قرارداد های جدید نفتی مطلوب است، یادآور شد: در انعقاد قراردادهای جدید دو اولویت اصلی توسعه میدان های مشترک و افزایش بازیافت از میدان ها مورد توجه است که در این زمینه تمرکز اصلی بر عقد قرارداد با شرکت های مطرح خارجی به صورت مشارکتی با شرکت های داخلی است.
زنگنه از تدوین بسته پنج میلیارد دلاری در حوزه افزایش تولید نفت و گاز خبر داد و افزود: ۲ هدف اصلی حفر چاه های جدید به منظور رفع تنگناها در بخش سطحی و انجام تعمیرات در شرکت هایی نظیر نفت فلات قاره و مناطق نفتخیز جنوب رعایت خواهد شد.
وی گفت: در حال حاضر تعریف بسته های سرمایه گذاری در مراحل پایانی قرار دارد و جزئیات آن به زودی اعلام می شود.
وزیر نفت بیان داشت: تخصیص اعتبار مورد نظر به پروژه های تعریف شده به شکلی خواهد بود که هیچ بسته بالای ۳۰۰ میلیون دلار تعریف نشود. در تدوین این بسته سعی شده تا تمام سرمایه گذاری های انجام شده در یک بازه ۳ ساله قابل جبران باشد و محل تامین هزینه ها نیز از محل منابع خود آنها خواهد بود.

وزیر نفت با بیان این که جلسات برای آماده‌سازی بسته‌های مذکور برگزار می‌شود، افزود: در این جلسات در مورد تامین مالی نیز صحبت می‌شود. برای تامین مالی بسته‌ها چندین روش از جمله فروش اوراق مشارکت فاینانس داخلی، یوزانف، وام از صندوق توسعه ملی و غیره مدنظر است. اجرای این بسته‌ها هم تولید نفت را افزایش می‌دهد و هم اشتغال ایجاد می‌کند.

زنگنه ادامه داد: تعریف بسته‌ها در حال انجام است و اسناد برای مناقصه و گرفتن مجوز در حال آماده سازی است. اجرای  این بسته‌ها با اجرای ای پی سی متفاوت است.

زنگنه از تاکید دولت بر اجرای پروژه های نوفلرینگ خبر داد و گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته این پروژه تا پایان دولت دوازدهم باید نهایی شود. گفتنی است، پروژه هایی مانند ان جی ال ۱۱۰۰، ۳۲۰۰ و ان جی ال خارگ و همچنین طرح بیدبلند ۲ در این حوزه در نظر گرفته شده است.
وی در پایان با بیان اینکه کنگره نفت و نیرو گام موثری در راستای افزایش تعاملات در حوزه نفت و گاز است تاکید کرد: در حال حاضر هیچ سمتی در کنگره ندارم، اما با این وجود از تفکر حاکم بر این کنگره حمایت می کنم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۲۴۹۴۰ بازدید