سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN
رئیس جمهوری:

احیای تالاب هورالعظیم از موفقیت‌های زیست محیطی دولت یازدهم است

رئیس جمهوری گفت: دولت یازدهم همسو با حفاظت از محیط زیست، اقدام‌های گسترده دیگری نیز انجام داده که از جمله آن احیای تالاب هورالعظیم است و امروز به واسطه این اقدام‌ها بیش از ۸۰ درصد سطح این تالاب را آب فرا گرفته است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، امروز (دوشنبه، ۱۲ تیرماه) در همایش بین‌المللی مقابله با گرد و غبار گفت: دولت یازدهم، دولت محیط زیست بود و اولین تصمیم آن احیای دریاچه ارومیه بود.

وی افزود: یکی از اولویت‌های دولت یازدهم مسئله محیط زیست بوده و حتی دولت یازدهم به نام دولت محیط زیست، شناخته می‌شود و اولین تصمیم ما در این دولت تصمیمی زیست محیطی و اولین مصوبه در دولت در رابطه با احیای دریاچه ارومیه بود.

روحانی تصریح کرد: دولت یازدهم همسو با حفاظت از محیط زیست، اقدام‌های گسترده دیگری نیز انجام داده که از جمله آن احیای تالاب هورالعظیم است و امروز به واسطه این اقدام‌ها بیش از ۸۰ درصد سطح این تالاب را آب فرا گرفته است.

رئیس‌ جمهوری با اشاره به تصمیم‌ها و اقدام‌های دولت در رابطه با احیای دیگر تالاب‌ها در کشور از جمله تالاب هامون، عنوان کرد: این اقدام‌ها نه به معنای آن است که تلاش‌های ملی ما همسو با احیای محیط زیست کافی بوده، اما در حد توان و اعتبارات خود توانسته‌ایم اقدام‌های ارزشمندی را در طول ۴ سال به انجام برسانیم که این اقدام‌ها ادامه یافته و تکمیل خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین نسبت به هورالعظیم در استان خوزستان و دریاچه هامون در استان سیستان و بلوچستان نیز اقدام‌هایی باید انجام شود که در این مورد نیز تلاش خواهیم کرد.

روحانی ادامه داد: باوجود این‌که درصدی از منشا طوفان‌های گرد و غبار کشورمان داخلی است و حدود ۲ میلیون هکتار از بیابان‌های ایران می‌توانند منشا گرد و غبار باشند و گاهی هم هست، اما منشا خارجی گرد و غبار ایران با منشا داخلی آن قابل قیاس نیست به نحوی که ۲۰ درصد گرد و غبار کشورمان داخلی و منشا ۸۰ درصد آن خارجی است.

رئیس‌ جمهوری گفت: کشورهای عراق، اردن، کویت، سوریه، عربستان، پاکستان، افغانستان و ترکمنستان جزو کشورهایی هستند که در منطقه ما منشا گرد و غبار هستند که به داخل ایران سرازیر می‌شود و گاهی در طول ۲۴ ساعت، ۸ میلیون مترمکعب خاک با طوفان گرد و غبار جابه‌جا می‌شود و این به معنای آثاری است که می‌تواند در زندگی،‌ سلامت، کشاورزی و باغات مردم و محیط زیست کشورمان داشته باشد.

وی افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران، اقدام‌های لازم درون‌ سرزمینی را ضروری دانسته و این راه را با احیای دریاچه‌ها، تالاب‌ها، مهار بیابان‌ها، جلوگیری از بیابان‌زایی با کشت نهال و مالش پاشی و با حق‌آبه‌ای که برای دریاچه‌ها و تالاب‌ها قائل است، ادامه خواهد داد، اما در عین حال باید کشورهای منطقه در کنار هم بوده و به یکدیگر کمک کنیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ تیر ۱۳۹۶ساعت: ۱۳:۳۹۸۰۳ بازدید