سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN

بازدید گروه خبری تلویزیون آساهی (Asahi) ژاپن از میدان نفتی آزادگان جنوبی

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت گروه خبری تلویزیون آساهی (Asahi) ژاپن چهارشنبه (۲۷ اردیبهشت ماه) ضمن تهیه گزارش تصویری آخرین وضعیت این میدان و احتمال سرمایه گذاری شرکت های ژاپنی از میدان نفتی آزادگان جنوبی بازدید بعمل آوردند.

در طی بازدید یک روزه خبرنگاران ژاپنی از میدان نفتی آزادگان جنوبی، مجید نجاریان  معاون مجری طرح آزادگان جنوبی با بیان این که تمام کارها از جمله نصب خطوط لوله، حفر چاه ها، مراحل اسیدکاری، استقرار تاسیسات سرچاهی و غیره به پایان رسیده است، بیان داشت: اکنون مراحل راه اندازى و انتقال نفت به کارخانه در جریان است. وی با تاکید بر تلاش بی وقفه و شبانه روزی متخصصان و کارشناسان میدان آزادگان جنوبی، گفت: با این حساب روزانه حدود ۲.۵ میلیون دلار درآمد زایی شکل گرفته است.

همچنین از اواسط آذر ماه سال گذشته تاکنون ۱۹ حلقه چاه جدید در این میدان وارد مدار تولید شده است که از ۴۰ هزار بشکه نفت افزوده شده به حجم تولید این میدان، ۸۰۰۰ هزار بشکه به همراه مقادیر دیگر نفت خام وارد کلاستر شمالی شده و سپس به کارخانه جفیر می رود و حدود ۳۰ هزار بشکه از آن نیز به وسیله خط لوله ۳۲ اینچی به کارخانه می رسد، در میدان آزادگان جنوبی با صرف هزینه ای بسیار کمتراز هزینه های مصرفی در پروژه های مشابه  تنها کمتر از ۵ ماه ۴۰ هزار بشکه به میزان تولید نفت این میدان اضافه شده است.

شایان ذکر است: میدان نفتی آزادگان جنوبی تا پایان سال جاری به تولید۱۶۰ هزار بشکه  در روز می رسد و از حدود ۱۲ حلقه چاه در محدوده منیفولد ۲ طی ۳ ماه آینده، روزانه ۲۵ هزار بشکه نفت به حجم تولید این میدان افزوده می شود.

بنا بر این گزارش، در طرح جامع توسعه میدان مشترک آزادگان جنوبی ٢ فاز تعریف شده است که برمبنای آن، تولید در فاز نخست توسعه به ٣٢٠ هزار بشکه در روز و در فاز دوم توسعه به ۶٠٠ هزار بشکه در روز افزایش می‎یابد و همچنین قرار است در جنوب میدان ۱۳ حلقه چاه وارد مدار شود که در نهایت به روزانه ۲۸ هزار بشکه افزابش نفت خام  می رسد و نیز با آوردن طرح Skid mounted هم روزانه حدود ۵۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت خام این میدان افزوده می شود.

لازم به ذکر است: میدان نفتی آزادگان جنوبی در مجاورت مرز عراق حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۳۳۱,۰۰۳ بازدید