سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN
محمد سقایی مجری طرح انتفال نفت خام گوره به جاسك:

خط لوله انتقال گوره به جاسک یک پروژه استراتژیک در کشور است

محمد سقایی مجری طرح انتفال نفت خام گوره به جاسک در گفتگو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: این یک پروژه استراتژیک و حیاتی و یکی از مهم ترین پروژه هایی است که در شرکت مهندسی و توسعه نفت اجرا می شود . شاید در بدو شروع این پروژه گفته شود که آیا اجرای این طرح توجیه اقتصادی دارد یا نه؟ در بعضی از امورات نباید توجیه اقتصادی را در نظر گرفت چرا که انتقال نفت خام از گوره به جاسک یعنی اتصال به دریای آزاد است که ما را از تنگه هرمز بی نیاز می کند. دوم  اینکه با اجرای این پروژه شرق کشور احیا می شود.

وی گفت: همچنین  با احداث این خط انتقال در منطقه جاسک و چابهار شرایط به لحاظ زیرساختهای انرژی، نفت و گاز پتروشیمی و پالایشگاهها و به صنایع تبدیلی هموار می شود که همه اینها نیاز به سرمایه گذاری بخش خصوصی دارد و باعث می شود  که ما تراکم جمعیت را در جایی که هیچ نیرویی وجود ندارد با اجرای این پروژه تراکم جمعیتی را در این منطقه متمرکز سازیم.

سقایی اظهار کرد: طرح احداث خط لوله به طول ۱۱۰۰ کیلومتر و به قطر ۴۲ اینچ به منظور انتقال یک میلیون بشکه نفت خام در روز از پایانه نفتی گوره (در شمال غرب استان بوشهر) به غرب منطقه جاسک در ساحل دریای عمان انجام می شود. یکی از بزرگترین پروژه هایی است که وزارت نفت همزمان در طول مسیر ۵ ایستگاه پمپ استیشن‎ به اضافه ملزوماتی که روی خط نصب می شود را به مناقصه می گذارد.

وی ادامه داد: با توجه به طولانی بودن تحویل خط، آنرا به ۴ گستره تقسیم کردیم گستره یک ۳۰۰ کیلومتر، دوم سوم و چهارم تقریبا هر گستره را بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کیلومتر در نظر گرفتیم تا این ۴ گستره انجام شود. بعد از اینکه لوله ها خریداری و پوشش داده شد در سایت، ۴ گستره اجرای خط و لوله گذاری توسط یک پیمانکار اجرایی خط انجام می شود. در مجموع، یک پیمانکار برای خرید لوله، ۴ پیمانکار برای اجرای خط، یک یا دو پیمانکار برای پمپ استیشن در طول مسیر و یک پیمانکار برای تاسیسات دریایی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم نفت تولید شده به منطقه جاسک را انتقال نماییم؛ هم اکنون مناقصه آنها را با هم دنبال می کنیم.

مجری طرح انتفال نفت خام از گوره به جاسک تصریح کرد: نکته جالب توجه این است که برای آنجا مخزن ۳۰ میلیون بشکه در نظر گرفته شده که در فاز اول ۱۰ میلیون بشکه از طریق BOT سرمایه گذار بخش خصوصی انجام خواهیم داد. فکر می کنم اولین BOT است که بین سرمایه گذاران جهت ایجاد رقابت به مناقصه گذاشته می شود با تضمین اینکه مخازن آنها را اجاره می کنیم به طوری که به ازای هر بشکه در روز اجاره را پرداخت می کنیم حدود یکسال بر روی این پروژه کار شده است. امیدواریم در آینده نزدیک برنده مناقصه BOT مشخص شود.

سقایی اضافه کرد: علاوه بر پیمانکاران و مشاوران، یک مدیریت طرح در این پروژه فعالیت می کند تا بتواند کارها را برون سپاری کند. همچنین مدیریت طرح مشاور مادر برای اجرای این پروژه در نظر گرفته شده است. امیدواریم مناقصه خرید لوله تا پایان ماه برگزار و برنده آن تعیین شود.

وی افزود: گستره اسناد و مدارک برای ۳۰۰ کیلومتر آماده شده است که برای آن نیز مناقصه برگزار خواهیم کرد امیدواریم تا پایان خردادماه با توجه به حجم کار و گستردگی آن مناقصه انجام شود و حداکثر تا ۱۵ تیرماه پیمانکار گستره بخش یک مشخص شود. بعد از آن ما مناقصه گستره دوم و سوم و چهار را برگزار خواهیم کرد و تا آذر ماه پیمانکار کل گستره ها مشخص خواهد شد و خواهیم توانست پروژه به مرحله اجرا در بیاوریم.

سقایی ادامه داد: در مورد تاسیسات دریایی پمپ استیشن ها منتظر هستیم که مشاور طرح و اسناد مدارک طراحی شده را به ما ارائه دهد تا ظرف یکی دو ماه آینده به مناقصه بگذاریم. یک مدیریت پروژه و یک مجری همزمان در چند جبهه اسناد و مدارک را آماده کرده اند تا از پتانسیل ها حداکثر استفاده به عمل آید. اعتقاد براین است بایستی اکثر کارها برون سپاری شود. خرید لوله طبق تاکید مقام عالی وزارت و دولت محترم ساخت داخلی است به طوریکه حداکثر توان داخلی در آن استفاده می شود. چون باور این است که باید از توان داخلی به نحو احسن استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: در منطقه گوره پیش بینی این است که دو پالایشگاه و سه پتروشیمی به وسیله سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث کنیم هم اکنون در حال مذاکره  برای سرمایه گذار داخلی و خارجی هستیم که این موضوع در حال پیگیری است  تا بخش خصوصی خودش احداث کند.

وی از علاقه مندان به سرمایه گذاری در منطقه جاسک دعوت کرد تا با توجه به آماده بودن اراضی کافی و زیرساخت های مورد نیاز بررسی های لازم را برای حضور در این منطقه از هم اکنون انجام دهند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۱۸۲,۴۴۸ بازدید