سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش برداشت از میدان مشترک نفتی آذر در اولویت صنعت نفت

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، وزیر نفت در طی بازدید یک روزه‌ی خود از طرح توسعه میدان مشترک نفتی آذر از اینکه این میدان مشترک در مسیر توسعه قرار گرفته است ابراز خرسندی کرد و بیان داشت: استان ایلام دارای ذخایر چشمگیر نفت و گاز می‌باشد که برنامه‌های توسعه‌ای برای بهره‌برداری مناسب از این ذخایر در دستور کارصنعت نفت قرار گرفته است، وی بر ضرورت افزایش تولید میدان مشترک آذر تا ١٠٠ هزار بشکه در روز تاکید کرد و گفت: توسعه میدان‎های مشترک و حفظ زنجیره تولید در مسیر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در استان ایلام با جدیت دنبال می‎شود.

بیژن زنگنه افزود: توسعه میدان‎های مشترک و حفظ زنجیره تولید، ٢ محور از محورهای مورد تاکید در سیاست‎های اقتصاد مقاومتی است و این ٢ محور در برنامه های توسعه‎ای استان ایلام مدنظر قرار گرفته است و همان‌طور که اکنون تولید از میدان مشترک آذر آغاز شده است، این روند توسعه تا افزایش تولید میدان به ٣٠ هزار بشکه در پایان اردیبهشت ماه سال آینده و ۶۵ هزار بشکه در پایان فاز نخست توسعه ادامه می‎یابد.

وی ضمن تأکید برضرورت حفظ زنجیره تولید در این استان ادامه داد: گازهای همراه نفت پس از بهره برداری از واحد ان‎جی‎ال ٣١٠٠ به این کارخانه ارسال می شود و با تکمیل و راه اندازی این واحد، پتروشیمی بزرگ دهلران با تکیه بر خوراک ان‌جی‎ال فعالیت خواهد کرد.

زنگنه با اشاره به ضریب بازیافت کنونی میدان آذر که حدود ١۶ درصد است، تصریح کرد: با احتساب چهار میلیارد بشکه ذخایر نفت درجای میدان آذر و افزایش یک درصدی ضریب بازیافت به ٢ میلیارد دلار درآمدزایی و افزایش چهار درصدی ضریب بازیافت به هشت میلیارد دلار درآمدزایی منتهی خواهد شد و در ادامه فرآیند توسعه این میدان نیز باید از مشاوران مجرب به منظور عملکرد بهینه و دستیابی به ضریب بازیافت مناسب بهره مند شد.

زنگنه بیان داشت: مردم روی برداشت از میدان‎های مشترک بسیار حساسیت دارند و اگر برای افزایش ضریب بازیافت در میدان‎ها به ویژه میدان‎های مشترک تلاش نکنیم، پاسخی در مقابل مردم نخواهیم داشت.

وزیر نفت با بیان این‎که منافع حاصل از افزایش ضریب بازیافت بسیار است و هرگونه هزینه کردی در این زمینه جایز است، افزود: صرفه جویی در حوزه ازدیاد برداشت هیچ توجیهی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: باید از فرصتی که پس از برجام برای توسعه کشور فراهم شده است، به نحو احسن استفاده کنیم و با توجه به نیاز صنعت نفت به فناوری و سرمایه باید بتوانیم حداکثر استفاده را از منابع خارجی و ظرفیت‎های داخلی داشته باشیم.

وی در پایان بر ضرورت تداوم فعالیتهای توسعه ای در استان ایلام تاکید کرد و گفت: توسعه میدانهای آذر، چنگوله، چشمه خوش، دانان، پایدار غرب و به ویژه تنگه بیجار بسیار حائز اهمیت است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ساعت: ۱۳:۳۸۱,۴۵۹ بازدید