سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

برداشت روزانه نفت از غرب کارون به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه رسید

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در آستانه بهره برداری رسمی سه طرح توسعه‎ای بزرگ این شرکت در منطقه غرب کارون، گفت: برداشت روزانه نفت خام از میدان‎های غرب کارون به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

علی کاردر با اشاره به سه طرح توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در منطقه غرب کارون که با حضور دکتر حسن روحانی، رئیس جمهوری، به طور رسمی افتتاح می شود عنوان کرد: فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران با ظرفیت تولید روزانه ٨۵ هزار بشکه نفت خام، فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت خام و طرح توسعه میدان یاران شمالی با ظرفیت تولید ٣٠ هزار بشکه نفت خام در روز به بهره برداری خواهند رسید.

وی یادآور شد: هدفگذاری تولید میدان های یادآوران و آزادگان شمالی در فاز نخست، اوایل امسال محقق شد و فردا این ٢ طرح توسعه ای به طور رسمی افتتاح می شوند.

کاردر، تولید کنونی میدان یادآوران را ١١۵ هزار بشکه در روز خواند و افزود: اگرچه مطابق با برنامه توسعه میدان آزادگان شمالی، هم اکنون روزانه ٧۵ هزار بشکه نفت از این میدان برداشت می شود، اما ظرفیت تولید روزانه تا ٨۵ هزار بشکه نیز در این میدان ایجاد شده است.

وی با اشاره به برداشت کنونی نفت از میدان‎های غرب کارون شامل آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یاران شمالی و یادآوران که به ترتیب بیش از ۴٠ هزار بشکه، ٧۵ هزار بشکه، ٣٠ هزار بشکه و ١١۵ هزار بشکه در روز است، یادآور شد: در مجموع، برداشت نفت از این میدان‎ها به بیش از ٢۶٠ هزار بشکه در روز رسیده است.

تولید نفت غرب کارون از ٣٠٠ هزار بشکه در روز عبور می کند

وی ابراز امیدواری کرد که با افزایش تولید میدان آزادگان جنوبی و به مدار آمدن میدان یاران جنوبی تا پایان امسال، تولید نفت در میدان‎های مشترک غرب کارون از مرز ٣٠٠ هزار بشکه در روز بگذرد. به گفته کاردر، هم اکنون حدود ٢۴ دکل در این میدان‎ها مشغول فعالیت است.

به گفته این مقام مسئول، توسعه هر سه میدان یادآوران، آزادگان شمالی و یاران شمالی، در قالب قراردادهای بیع متقابل صورت گرفته است که در این میان، توسعه فاز نخست طرح توسعه یادآوران با سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در دستور کار شرکت ساینوپک چین قرار داشته و توسعه فاز نخست طرح توسعه آزادگان شمالی با ٢ میلیارد و ۵۵٠ میلیون دلار با راهبری شرکت ملی نفت چین (CNPC) به سرانجام رسیده است.

وی گفت: میدان یاران شمالی هم با کمتر از ۶٠٠ میلیون دلار و از سوی شرکت نفت و گاز پرشیا توسعه داده شده است.

تمرکز بر افزایش ضریب بازیافت در غرب کارون

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به تحقق بخشی از اهداف توسعه‎ای شرکت ملی نفت ایران در غرب کارون، گفت: آنچه اکنون بیش از پیش اهمیت دارد، افزایش ضریب بازیافت از میدان های مشترک این منطقه است.

وی ضریب بازیافت فعلی برداشت نفت از لایه سروک میدان آزادگان را حدود ۵,۵ درصد عنوان کرد و افزود: مطالعات نشان می دهد امکان افزایش ٢٠ درصدی ضریب بازیافت در این لایه وجود دارد و قراردادهای جدید نفتی نیز با هدف بهره مندی از فناوری های نوین برای دستیابی به ضریب بازیافت بالاتر در دستور کار قرار گرفته است.

کاردر گفت: با احتساب ذخایر نفت درجای میدان‎های غرب کارون که بالغ بر ۶٧ میلیارد بشکه است، افزایش یک درصدی ضریب بازیافت از این میدان‎ها، به معنای افزایش ۶٧٠ میلیون بشکه ای ذخایر قابل استحصال نفت است؛ این میزان نفت با درنظر گرفتن قیمت ۵٠ دلار برای هر بشکه نفت به مثابه ٣٣ میلیارد دلار درآمدزایی برای کشور است.

اشتغال‎زایی برای بیش از ۵ هزار نفر با اجرای ٣ طرح توسعه ای نفت  

وی به اشتغال‎زایی این سه طرح توسعه ای هم اشاره کرد و افزود: در پیک کاری میدان‎های آزادگان شمالی و یادآوران، در مجموع سه هزار و ۶٠٠ نفر و در پیک کاری میدان یاران شمالی، هزار و ٧۵٠ نفر مشغول به کار بوده اند.

معاون وزیر نفت با اشاره به تولید روزانه ١١٠ میلیون فوت مکعب گاز همراه در فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، ۴۵ میلیون فوت مکعب گاز همراه در فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی و ۵٠ میلیون فوت مکعب گاز همراه در طرح توسعه میدان یاران شمالی، افزود: گازهای همراه تولیدی این میدان‎ها باید به ان جی ال ٣٢٠٠ ارسال شوند و امیدواریم با توجه به واگذاری این ان‎جی‎ال به بخش خصوصی، تکمیل و راه اندازی آن شتاب گیرد.

کاردر گفت: با به بهره برداری رسیدن ان جی ال ٣٢٠٠، خوراک پتروشیمی بندرامام خمینی (ره) تامین و زنجیره ارزش در این بخش تکمیل می شود.

تاکید بر فعالیت‎های زیست محیطی و مسئولیت های اجتماعی

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه، به پروژه های اجرا شده در قالب مسئولیت های اجتماعی در منطقه غرب کارون اشاره کرد و گفت: ساخت هنرستان صنعتی سوسنگرد، احداث ٢ واحد دبیرستان در روستاهای هویزه و سوسنگرد، تکمیل فاز نخست بیمارستان دشت آزادگان، مین روبی و احداث، بازسازی و تعریض جاده‎ها از جمله اقدام‎های اجتماعی بوده که همگام با فعالیت های توسعه ای در غرب کارون در دستور کار قرار داشته است.

کاردر به اهمیت فعالیت های زیست محیطی نیز اشاره کرد و در این باره گفت: علاوه بر ایجاد هفت هزار هکتار فضای سبز، کار طراحی و ساخت تاسیسات فراورش نفت و گاز در این میدان ها طوری پیش رفت که هیچ گونه عوارض تخریبی زیست محیطی به همراه نداشت.

وی افزود: اجرای عملیات حفاری با رعایت میزان آلودگی صفر درصد، مدیریت زیست بوم هور در حین عملیات احداث جاده و سلرهای حفاری و تعمیر، احداث و پاکسازی آبراهه ها از دیگر فعالیت های زیست محیطی شرکت ملی نفت ایران در پروژه های نامبرده به شمار می رود.

بر اساس این گزارش، سه طرح توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در غرب کارون مشتمل بر فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران، فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی و طرح توسعه میدان یاران شمالی با حضور رئیس جمهوری به طور رسمی افتتاح می شود.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ آبان ۱۳۹۵ساعت: ۱۶:۵۲۶۵۱ بازدید