سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

ارائه پیشنهاد فنی میدان نفتی آزادگان جنوبی توسط توتال – تمایل بی.پی برای حضور درمیدان های نفتی کشور

رکن الدین جوادی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، درباره تفاهم با توتال فرانسه برای فاز دوم میدان آزادگان جنوبی گفت: مدت زمان تفاهمنامه با توتال ۶ ماهه و قرار است پیشنهاد فنی خود را بر اساس مطالعات انجام داده ارائه کند.
مدیرعامل شرکت ملی نفت با بیان اینکه توتال قرار نیست در پایان این زمان، پیشنهاد قیمت دهد، اضافه کرد: فقط طرح فنی توسط این شرکت ارائه خواهد شد.
وی به اعلام آمادگی سایر شرکت ها برای مشارکت در توسعه این میدان اشاره کرد و گفت: اگر چند شرکت آماده حضور در این میدان باشند، مناقصه برگزار می شود اما در صورتی که یک شرکت متقاضی این میدان باشد، با آن مذاکره می کنیم.
میدان آزادگان جنوبی، از بزرگترین میدان های نفتی کشور به شمار می رود که با میدان مجنون عراق مشترک است.
پیش از این شرکت سی.ان.پی.سی (CNPC) چین، مسئولیت توسعه فاز نخست این میدان را برعهده داشت که به دلیل تاخیر و ناتوانی در اجرای تعهدات، کنار گذاشته و توسعه این میدان به پیمانکاران ایرانی سپرده شد.
توسعه این میدان در دو فاز انجام می شود. در فاز نخست، روزانه ٣٢٠ هزار بشکه نفت و در فاز دوم، ۶٠٠ هزار بشکه نفت تولید خواهد شد.

** تمایل بی.پی برای مشارکت در توسعه میدان های نفتی بزرگ ایران
مدیرعامل شرکت ملی نفت درباره مذاکره با بریتیش پترولیوم انگلیس (بی.پی) نیز گفت: این شرکت برخلاف گذشته، محافظه کاری را کنار گذاشته و درصدد گسترش همکاری با ایران است.
معاون وزیر نفت اضافه کرد: حتی بی.پی، تمایل خود برای گشایش دفتر نمایندگی این شرکت در ایران را نیز اعلام کرده و قرار است در فصل تابستان این دفتر راه اندازی شود.
مدیرعامل شرکت ملی نفت ادامه داد: با بی.پی برای همکاری در توسعه میادین نفتی، طرح های ازدیاد برداشت و پروژه های تحقیقاتی مذاکراتی انجام شده است.
وی با بیان اینکه بی.پی تقریبا برای مشارکت در توسعه همه میادین بزرگ ایران اعلام آمادگی کرده و حتی برای حضور در میدان های نفتی غرب کارون نیز بی علاقه نیست، گفت: اما تاکنون درباره توسعه هیچ میدانی با این شرکت به تفاهم نرسیده ایم.
به گزارش ایرنا، بریتیش پترولیوم (بی.پی) در گذشته از شرکای صنعت نفت ایران بوده که قصد دارد با رفع تحریم ها، مناسبات نفتی را از سربگیرد.
بریتیش پترولیوم، شریک ایران در میدان نفتی رهوم در دریای شمال در اروپاست و هر دو طرف، سهم ۵۰ درصدی را از این میدان در اختیار دارند.
پیش از این اعلام شده بود که ایران قصد دارد سهم خود را در این میدان گازی افزایش دهد اما شرکت ملی نفت آن را رد کرد.
همچنین قرار است این شرکت بین المللی که مالک پالایشگاه های متعدد در کشورهای مختلف است، از ایران نفت خام خریداری کند اما هنوز نهایی نشده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ساعت: ۱۲:۱۰۷۴۸ بازدید