سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

آزادگان شمالی در متن نهایی تولید

     مجری طرح توسعه آزادگان شمالی با اشاره به رعایت همه مسائل زیست محیطی در میدان آزادگان شمالی، گفت: شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از سازمان حفاظت محیط زیست تشویق نامه دریافت کرده است.

کرامت بهبهانی در گفتگو با خبرنگار شرکت متن با اشاره به این که میدان آزادگان شمالی آماده تولید نفت است، تصریح کرد: ‌باتوجه به این‌که بخش نفت آزادگان شمالی دیماه پارسال وارد فاز پیش راه‌اندازی شد، بهمن آماده آغاز تولید آزمایشی از این میدان بودیم، اما به دلیل سیاست شرکت ملی نفت ایران مبنی بر تولید تجمیعی از غرب کارون، منتظر اعلام تاریخ بهره‌برداری رسمی از سوی وزارت نفت هستیم.

به گفته وی، اکنون همه فعالیتها در بخش نفت انجام شده و هیچ کاری باقی نمانده است و بخش گاز میدان آزادگان شمالی نیز با رفع تعدادی از پانچ لیستها کامل می‌شود.

مجری طرح توسعه آزادگان شمالی تصریح کرد: با انجام تولید آزمایشی، به مرور به اوج تولید نفت رسیده است و پس از آن تولید آزمایشی نفت ٢١ از ٢٨ روز را انجام خواهیم داد.

بهبهانی با بیان این‌که هم‌اکنون آماده تولید ٧۵ هزار بشکه نفت از آزادگان شمالی هستیم، یادآور شد:‌ پروژه هم‌اکنون پیشرفت ٩٨ درصدی دارد که ١,۶ درصد باقیمانده تکمیل این پروژه به مسائل مربوط به راه‌اندازی بر می‌گردد.

وی با بیان این‌که همه اقدامهای زیست محیطی در میدان آزادگان شمالی رعایت شده است، افزود: طی این مدت ٣٩ آبراه در هورالعظیم احداث شد و هم‌اکنون قایقها می‌توانند به راحتی از این آبراهه‌ها عبور کنند، به نحوی که تشویق نامه‌ای نیز از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت شده است.

میدان آزادگان شمالی از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با کشور عراق است که میزان نفت درجای آن معادل ۵,۶ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش‌بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی تولید از این میدان در مجموع ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز اول اجرا شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ فروردین ۱۳۹۵ساعت: ۰۹:۳۳۶۷۳ بازدید