سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

اجرای ممیزی در پروژه‌های شرکت متن

رئیس بازرسی فنی و حفاظت شرکت متن از ممیزی پروژه‌های شرکت متن خبر داد و گفت:‌ با اجرای این کار همه پروژه‌های در دست اجرا شناسنامه‌دار شده و می‌توان براساس آن مشخصات فنی کار را از ابتدا تا انتها بررسی کرد.

حمید قربانی با اشاره به وظیفه واحد بازرسی فنی و حفاظت شرکت متن مبنی بر نظارت بر کیفیت اجرای پروژه‌ها، افزود: براین اساس باید از ابتدا تا انتهای اجرای پروژه به بررسی مدارک و تطبیق تجهیزات استفاده شده با استانداردهای مورد نظر بپردازیم.

وی با بیان این‌که فعالیت بازرسی فنی و حفاظت از زمان طراحی، ساخت و نصب تجهیزات آغاز می‌شود، ادامه داد: مشخصات فنی تجهیزات سفارش داده شده باید با مشخصاتی که تجهیزات براساس آن طراحی شده، تطبیق داشته باشد، در غیر این صورت به تایید این واحد نرسیده و اجازه فعالیت واحد صادر نمی‌شود.

رئیس بازرسی فنی و حفاظت شرکت متن گفت: براین اساس گواهینامه‌ کیفیت هر تجهیزاتی که وارد سایت شده، پس از مرحله‌ نصب و پیش از آغاز عملیات راه‌اندازی باید از سوی این واحد صادر شود.

قربانی با اشاره به حدود ٢٠ پروژه در شرکت متن که از حدود ١٠ پروژه از میان آنها مگاپروژه است، ادامه داد:‌ در اجرای هر پروژه بیش از دهها هزار قطعه به کار می‌رود، بنابراین دقت و نظارت کامل بر نحوه اجرای کار و رعایت مسائل فنی همسو با استانداردهای نفت الزامی بوده و هیچ اغماضی در آن پذیرفته نیست.

وی با اشاره به این‌که اجرای پروژه‌های غرب کارون هم اکنون در اولویت اجرای پروژه شرکت متن قرار دارد، تصریح کرد:‌ بیش از ٧٠ درصد انرژی این واحد روی نظارت بر نحوه اجرای کار در غرب کارون صرف شده است.

قربانی با بیان این‌که نحوه نظارت بر اجرای پروژه‌های شرکت متن براساس نوع قرارداد متفاوت است، ادامه داد: در قراردادهای بیع متقابل همه فرایند کار بر عهده پیمانکار اصلی بوده و ما تنها نظارت عالی داریم.

وی افزود: در این نوع قراردادها برخی سو استفاده‌هایی نیز می‌کردند به این معنا که این احتمال بود که تجهیزات فاقد استاندارد نصب‌ ‌شود، بنابراین یکی از وظایف اصلی ما این بود که مانع از ورود تجهیزات فاقد استاندارد به سایت شویم به این ترتیب که ابتدا مدارک تجهیزات را بررسی کرده و در صورت مشاهده مغایرت در برخی موارد پیشنهاد آزمایش نیز می دهیم.

قربانی با بیان این‌که با تلاش در قراردادهای بیع متقابل سطح نظارتی خود را افزایش داده‌ایم، ادامه داد: براین اساس با تمهیدات اندیشیده شده از سوی مدیرعامل شرکت متن، تعداد نیروهای واحد نظارت و بازرسی فنی افزایش یافت که این موضوع تاثیر قابل توجهی در کاهش مشکلات ناشی از نصب تجهیزات فاقد استاندارد داشت.

رئیس بازرسی فنی و حفاظت شرکت متن گفت: در قراردادهای EPC‌ تا حدودی شرائط با قرارداد بیع متقابل متفاوت بوده و پیمانکار باید تجهیزات را به ما تحویل داده و ما بازرسی فنی را انجام دهیم در حالی که در قرارداد بیع متقابل تجهیزات نصب می شد و ما تنها نظارت عالی داشتیم.

وی از اجرای ممیزی روی تجهیزات و قطعات استفاده شده در پروژه‌های شرکت متن خبرداد و اظهارکرد: براین اساس از همان ابتدا ساختار ورود بخش بازرسی فنی به پروژه‌ها مشخص شده است.

رئیس بازرسی فنی و حفاظت شرکت متن ادامه داد: بعد از ممیزی، هر پروژه دارای شناسنامه شده که براساس آن می توانیم مشخصات فنی پروژه را از ابتدا تا انتهای کار بررسی کنیم و ریسک کار را کاهش دهیم.

قربانی در توضیح دلیل اجرای ممیزی بر روی پروژه‌های شرکت متن، تصریح کرد: در بررسی‌های انجام شده متوجه شدیم بسیاری از شرکتها با مشکل ساختاری سازمان کنترل کیفی روبرو هستند، به عنوان مثال در مواردی پیمانکار به دلیل کمبود در نفرات کنترل کیفی از بازرس شخص ثالث به عنوان نیروی خود استفاده کرده و طبیعی است که بازرس به دلیل وابستگی به پیمانکار نمی تواند نظارت درستی بر نحوه کیفیت کالا و اجرای پروژه داشته باشد.

وی از دیگر مشکلات موجود در بازرسی را استفاده از تجهیزات با استاندارد پایین از کشورهای دیگر ذکر کرد و گفت:‌ به دلیل تحریمها شرکتها ناچار بودند کالاهای خود را از کشورهایی تهیه کنند که در تولیداتشان استاندارد بالایی نداشتند که امیدوارم با رفع تحریمها این مشکل نیز بزودی رفع شود.

منبع:‌ شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ اسفند ۱۳۹۴ساعت: ۱۶:۰۶۷۴۶ بازدید