سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

تولید آزمایشی نفت میدان مشترک یادآوران آغاز شد

     مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران از تولید آزمایشی نفت این میدان مشترک با هدف اطمینان از پایدار بودن تولید نفت این میدان خبرداد.

هادی نظرپور با اشاره به گشایش این میدان مشترک نفتی در آینده‌ای نزدیک، با اشاره به فراهم شدن تولید ٨۵ هزار بشکه‌ای از این میدان مشترک و در مدار قرار گرفتن هر سه ردیف تولید نفت آن، گفت: هم‌اکنون تولید نفت ٢١ از ٢٨ روز میدان نفتی یادآوران آغاز شده است.

پس از تکمیل راه‌اندازیها، دوره آزمایش تولید ٢١ تا ٢٨ روز انجام می‌شود که در این دوره باید ٢١ روز تولید بدون مشکل از میدان یادآوران صورت گیرد تا فاز نخست این طرح آماده راه‌اندازی کامل برای برداشت روزانه ٨۵ هزار بشکه نفت شود.

مجری طرح توسعه میدان یادآوران کیفیت نفت خام سبک این میدان را با API ۴٠ و نفت خام سنگین را با API ٢٢  اعلام کرد و افزود: از ٨۵ هزار بشکه نفت تولیدی، ٧٠ هزار بشکه نفت خام سبک و ١۵ هزار بشکه نفت خام سنگین خواهد بود.

میدان نفتی یادآوران از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران با عراق است که طرح توسعه آن در سه فاز تعریف شد، با این حال برای رسیدن به برنامه‌های از پیش تعیین شده افزون بر اجرای فازهای نخست و دوم، تولید زودهنگام از این میدان نیز در دستور کار قرار گرفت که تولید زودهنگام از میدان هم‌اکنون محقق شده و طی چهار سال اخیر ۵٠ میلیون بشکه نفت از یادآوران تولید شده است که ۴٠ میلیون بشکه از آن به ٢۴ ماه اخیر مربوط است.

براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، در فاز یکم طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨۵ هزار بشکه در روز برسد، در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی شده است.

میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و درحدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه به صورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است.

براساس آخرین مطالعات به عمل آمده و نتایج حاصل از تستهای چاههای توصیفی و مدلهای دینامیک مخزن، میزان نفت درجای میدان براساس محتمل ترین حالت بالغ بر ٣١ میلیارد بشکه برآورد شده است.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ اسفند ۱۳۹۴ساعت: ۰۸:۴۳۶۵۱ بازدید