سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

شرایط پیمانکاران فعال در حوزه میدانهای غرب کارون اصلاح شد

      عملکرد دولت یازدهم در حوزه میدانهای مشترک نفتی وگازی با وجود کمبود منابع مالی حاکی از پیشرفت پروژه های فعال در این بخش و اتخاذ تمهیدهای لازم برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام از میدانهای مشترک است.
به گزارش خبرنگار متن، براساس گزارش معاونت امور برنامه ریزی و نظارت بر منابع هیدروکربوری وزارت نفت، تمرکز و اتخاذ تمهیدهای لازم برای افزایش ظرفیت تولید نفت خام از میدانهای مشترک کشور با تمرکز بر توسعه میدانهای مشترک غرب کارون از جمله اقدامهایی است که از ابتدای روی کارآمدن دولت یازدهم در دستور کار وزارت نفت قرار گرفت.
در این گزارش به اصلاح شرایط پیمانکاران فعال در میدانهای مشترک غرب کارون از جمله خلع ید یکی از پیمانکاران چینی در میدان آزادگان جنوبی، تنظیم روابط و قراردادها با سایر پیمانکاران و افزایش تعداد دکلهای فعال از سه به ١۶ دستگاه اشاره شده است.
همچنین راه اندازی مرحله دوم فاز زودهنگام توسعه میدان یادآوران برای تولید ۵٠ هزار بشکه در روز نفت خام در خردادماه ١٣٩٠ و انجام اقدامهای لازم برای تامین منابع مالی از طریق صندوق توسعه ملی از دیگر برنامه های اجرا شده به وسیله وزارت نفت از ابتدای تشکیل دولت یازدهم است.
با توجه به کمبود منابع مالی، از جمله اقدامهای دولت یازدهم برای برداشت از میدانهای مشترک نفتی و گازی، اولویت بندی طرحها بود که در این میان میدانهای مشترک و غرب کارون از اولویت تامین منابع و اجرا برخوردار بودند. بر همین اساس اکنون فاز نخست میدان نفتی یادآوران تا خردادماه امسال به پیشرفت ٩۶ درصدی رسیده است. براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، در فاز اول طرح توسعه میدان نفتی یادآوران تولید باید به سقف ٨۵ هزار بشکه در روز برسد، با این حال برای رسیدن به این میزان، تولید زودهنگام نیز در دستور کار قرار گرفت که در مرحله اول تولید زودهنگام تولید باید به ٢٠ هزار بشکه در روز و در مرحله دوم، تولید زودهنگام باید به ۵٠ هزار بشکه نفت خام در روز برسد. در فاز دوم رسیدن به سقف تولید ١٨٠ هزار بشکه و فاز سوم رسیدن به سقف تولید ٣٠٠ هزار بشکه نفت در روز برنامه‌ریزی شده است.
میدان نفتی یادآوران در ١٠ کیلومتری جنوب شرقی میدان آزادگان و درحدود ۷۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و شمال خرمشهر در منطقه جغرافیایی کوشک و حسینیه بصورت شمالی- جنوبی در گستره نوار مرزی کشور عراق واقع شده است که از میدانهای مشترک با کشور عراق است. براساس آخرین مطالعات به عمل آمده و نتایج حاصل از تستهای چاههای توصیفی و مدلهای دینامیک مخزن، میزان نفت درجای میدان براساس محتمل ترین حالت بالغ بر ٣۴ میلیارد بشکه برآور شده است.
همچنین پیشرفت فیزیکی توسعه میدان آزادگان شمالی نیز هم اینک به ٩۵ درصد رسیده است و براساس برنامه‌ریزیهای صورت گرفته تا چندماه آینده شاهد تولید از این میدان مشترک خواهیم بود. این میدان از جمله میدانهای مشترک نفتی ایران است که میزان نفت درجای آن معادل ۵,۶ میلیارد بشکه برآورد شده است. طرح توسعه این میدان در دو فاز هریک با ظرفیت تولید ٧۵ هزار بشکه نفت در روز پیش بینی شده است که با بهره‌برداری هر دو فاز آزادگان شمالی، تولید از این میدان در مجموع روزانه ١۵٠ هزار بشکه نفت خواهد بود که در این مقطع فقط فاز اول اجرا شده است.
میدان آزادگان شمالی با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع بخشی از میدان نفتی فوق عظیم آزادگان است که در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک بین ایران و عراق در جنوب غرب ایران واقع شده است.
بر اساس این گزارش، میدان یاران جنوبی نیز تا خردادماه امسال از پیشرفت ٣٩,٧ درصدی برخوردار بود که طبق برنامه ریزی انجام شده برداشت از این میدان مشترک در سال ٩۵ شروع می‌شود. هدف از اجرای طرح توسعه میدان یاران جنوبی تولید نفت خام به میزان ۵٠ هزار بشکه در روز و در صورت وجود توان تولید تا ۶٠ هزار بشکه در روز اعلام شده است. میدان یاران جنوبی در ١٣٠ کیلومتری غرب اهواز در منطقه مرز مشترک ایران و عراق ( محدوده طلاییه ) در جنوب غرب کشور قرار دارد.
میدان یاران شمالی نیز تا خردادماه امسال از پیشرفت ۶٠ درصدی برخوردار بود، طبق برنامه ریزی انجام شده تولید ٣٠ هزار بشکه‌ای نفت از این میدان فروردین ماه ٩۵ شروع می‌شود، این میدان نفتی که توسعه آن در فاز اول با هدف تولید روزانه ٣٠ هزار بشکه نفت در دستور کار قرار دارد، در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری از غرب شهر اهواز در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هورالهویزه قرار گرفته است؛ میدان یاران شمالی در غرب میدان آزادگان شمالی و شمال میدان یاران جنوبی واقع است و API نفت تولیدی آن بین ١۶ تا ١٨ برآورد می‌شود.

منبع: شانا

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱ شهریور ۱۳۹۴ساعت: ۱۲:۰۷۷۷۵ بازدید